Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
ASUS 90MP037A-BKUA01 X901 ROG STRIX SCOPE II 96 96% ROG Snow Line...
Stock Coming SoonR5,999.00
R3,499.00
Save: R 2,500!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR769.00
R599.00
Save: R 170!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
Stock Coming SoonR2,299.00
R1,799.00
Save: R 500!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MageGee |
| Series | Mechanical Keyboards |
| Model | Sky81 |
| Number of Keys | 83 |
| Color & Switch Options | Black/Gray colour, Red Switch |
| Lighting | Ice Blue |
| Connection Type | Wired |
| Connection Interface | USB |
| Cable Length | Approx.1.6m |
| Hot-swappable | Yes, 3-Pin |
| Size | 328x133x37mm |
| Weight | 648±5g |
| Switch Specifications | |
| Type | Linear |
| Colour | Red |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- impressed - Markus, 11 February 2025
impressed by the build quality and lights although they could be brighter they still good and keys are good quality and sound good. havent had any problems with it since end of november so all good , would reccomend for people looking for a keyboard under R1k
- Great budget mechanical keyboard - Justin, 24 July 2024
Very nice keyboard. Much better quality than expected. Comes with keycap and switch puller, also spare keycaps. Switches are hot swappable so a great starter kit if you want to get into building your own keyboard.









