Ajazz AK820-PU-SSS AK820 Purple Sea Salt Switch 75% Wired Mechani...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
Ajazz AK820-BG-MS AK820 Grey Moon Switch 75% Wired Mechanical Gam...
In stock with WootwareR1,199.00
R879.00
Save: R 320!
MCHOSE HW-UT98-2 MCHOSE X Unbox Therapy UT98 98% RGB Silent Peach...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,899.00
Save: R 500!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Purple Wired M...
In stock with WootwareR1,749.00
R999.00
Save: R 750!
Ajazz AK820 75% Compact Red Switch White LED Backlit Black Wired ...
In stock with WootwareR1,099.00
R699.00
Save: R 400!
MCHOSE MC-ACE68AIR-10 Ace 68 Air Mount Tai Magnetic GT Hall Effec...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,399.00
Save: R 450!
MCHOSE MC-MIX87-9 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,649.00
Save: R 550!
Ajazz AK820 MAX HE 75% Compact RGB Magnetic Switch Grey-Yellow Wi...
In stock with WootwareR1,449.00
R999.00
Save: R 450!
Ajazz AK680V2-ICE-ISLAND-ABS-BK-RGB-DIY-WIRED AK680 60% Compact 6...
In stock with WootwareR719.00
R549.00
Save: R 170!
MCHOSE MC-MIX87-7 Mix 87 80% TKL RGB Mount Tai Magnetic Switch GT...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,799.00
Save: R 650!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MCHOSE |
| Series | Mechanical Gaming Keyboards |
| Model | G98 Pro (HW-G98S-3) |
| Switch | |
| Switch Type | Flame Orange Kailh Housed, Hot-swappable Mechanical Switches |
| Key Feel | Linear, Smooth |
| Operating Force | 45 ± 8gf |
| Pre-Travel | 1.8 ± 0.3mm |
| Total Travel | 3.6 ± 0.3mm |
| Features | Extended Springs |
| Q-Bounce Smooth Feel | |
| Individual Focused Light Guides | |
| Extended Stem | |
| Design | |
| Media Keys | N/A |
| Keyboard Form Factor | 98% 1800-Compact QWERTY layout |
| Switch Life | N/A |
| Chassis | ABS plastic |
| Lighting | South-Facing RGB LED lighting |
| Wrist Rest | N/A |
| Battery | |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Battery Capacity | 8000mAh |
| General | |
| On-Board Memory | Yes, single on-board profile |
| Connectivity | Removable USB 2.0 Type-C Wired Cable |
| Keycaps | PBT Double-shot Plastic, Side Printed |
| Polling Rate | Standard USB Polling |
| Colour | Black Purple Side Character |
| Dimensions | N/A |
| Weight | 1.6kg |
| Platform Support | Supports Windows 10, Windows 11 |
| Supports macOS | |
| Supports Linux, ChromeOS | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very good keyboard - Ulrich, 1 September 2025
This is my first mechanical keyboard and I've been using it for about a week.
It's quite heavy. Wireless and Bluetooth connection works well. I've paired it with my phone to test. The keys feel and sound great. The software has had two firmware updates for the board in the time I've had it. The software is fairly basic but gets the job done. I'm not big on RGB but these LEDs are very bright. I set it to a static colour but hardly use it.
The shortcuts are simple and easy to get used to with the provided pamphlets.
This is a good keyboard.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









