| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Arsenal Gaming |
| Model | B450 TOMAHAWK MAX |
| CPU | Supports 1st, 2nd and 3rd Gen AMD Ryzen / Ryzen with Radeon Vega Graphics and 2nd Gen AMD Ryzen with Radeon Graphics / Athlon with Radeon Vega Graphics Desktop Processors for Socket AM4 |
| Chipset | AMD B450 |
| Memory | 4 x DDR4 memory slots, support up to 64GB |
| Supports 1866/ 2133/ 2400/ 2667Mhz (by JEDEC) | |
| For AMD Ryzen Gen3 (R5/R7/R9) | |
| Supports 2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466/ 4000/ 4133 MHz (by A-XMP OC MODE) | |
| For AMD Other CPU | |
| Supports 2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466 MHz (by A-XMP OC MODE) | |
| Dual channel memory architecture | |
| Supports non-ECC UDIMM memory | |
| Supports ECC UDIMM memory (non-ECC mode) | |
| SLOTS | 1 x PCIe 3.0 x16 slot (PCI_E1) |
| 1 x PCIe 3.0 x16 slot (PCI_E1) | |
| 1st, 2nd and 3rd Gen AMD Ryzen processors support x16 speed | |
| Ryzen with Radeon Vega Graphics and 2nd Gen AMD Ryzen with Radeon Graphics processors support x8 speed | |
| 1 x PCIe 2.0 x16 slot (PCI_E4, supports x4 mode) *1 | |
| 3 x PCIe 2.0 x1 slots *1 | |
| On-Board Grapics | 1 x DVI-D port, support a maximum resolution of 1920x1200 @60Hz *2,3 |
| 1 x HDMI 1.4 port, supports a maximum resolution of 4096x2160@30Hz, 2560x1600@60Hz *2,3 | |
| MULTI-GPU | Supports 2-Way AMD CrossFire Technology |
| STORAGE (CPU) | 2 x SATA 6Gb/s ports *4 |
| 1 x M.2 slot (Key M) *4 | |
| Storage (CPU) | Supports PCIe 3.0 x4 (1st, 2nd and 3rd Gen AMD Ryzen/ Ryzen with Radeon Vega Graphics and 2nd Gen AMD Ryzen with Radeon Graphics) or PCIe 3.0 x2 (Athlon with Radeon Vega Graphics) and SATA 6Gb/s |
| Supports 2242/ 2260 /2280/ 22110 storage devices | |
| Storage (Chipset) | 4 x SATA 6Gb/s ports |
| RAID | Supports RAID 0, RAID1 and RAID 10 for SATA storage devices |
| USB (CPU) | 2 x USB 3.2 Gen1 (SuperSpeed USB) Type-A ports on the back panel |
| USB (Chipset) | 1 x USB 3.2 Gen2 (SuperSpeed USB 10Gbps) Type-C port on the back panel |
| 1 x USB 3.2 Gen2 (SuperSpeed USB 10Gbps) Type-A port on the back panel | |
| 2 x USB 3.2 Gen1 (SuperSpeed USB) ports available through the internal USB 3.2 Gen1 connector | |
| 6 x USB 2.0 (High-speed USB) ports (2 Type-A ports on the back panel, 4 ports available through the internal USB 2.0 connectors) | |
| AUDIO | Realtek ALC892 Codec 7.1-Channel High Definition Audio |
| LAN | 1 x Realtek 8111H Gigabit LAN controller |
| INTERNAL CONNECTORS | 1 x 24-pin ATX main power connector |
| 1 x 8-pin ATX 12V power connector | |
| 6 x SATA 6Gb/s connectors | |
| 2 x USB 2.0 connectors (support additional 4 USB 2.0 ports) | |
| 1 x USB 3.2 Gen1 connectors (support additional 2 USB 3.2 Gen1 ports) | |
| 1 x 4-pin CPU fan connector | |
| 1 x 4-pin water-pump-fan connector | |
| 4 x 4-pin system fan connectors | |
| 1 x TPM module connector | |
| 1 x Front panel audio connector | |
| 2 x System panel connectors | |
| 1 x Chassis Intrusion connector | |
| 1 x Serial Port connector | |
| 1 x Clear CMOS jumper | |
| 2 x 5050 RGB LED strip 12V connectors | |
| BACK PANEL PORTS | Flash BIOS Button |
| PS/2 Combo Port | |
| USB 3.2 Gen1 | |
| LAN Port | |
| HD Audio Connectors | |
| USB 2.0 Port | |
| DVI-D Port | |
| HDMI Port | |
| USB 3.2 Gen2 Type A C | |
| Dimensions | 305 x 244 mm |
| OPERATING SYSTEM | Support for Windows 10 64-bit |
| Support for Windows 7 64-bit | |
| * To support Windows 7 64-bit, you must install an AMD Pinnacle Ridge & Summit Ridge CPU. | |
| Package Contents | MSI B450 TOMAHAWK MAX Motherboard |
| User Guide | |
| Driver CD | |
| I/O Shield | |
| Installation Instructions | |
| 2x SATA Cables | |
| Notes | *1 PCI_E4 will run x2 speed when installing devices in PCI_E2/ PCI_E3 slot. |
| *2 Only support when using Ryzen with Radeon Vega Graphics and 2nd Gen AMD Ryzen with Radeon Graphics/ Athlon with Radeon Vega Graphics processors | |
| *3 Maximum shared memory of 2048 MB | |
| *4 SATA5 and SATA6 ports will be unavailable when installing a M.2 device in M.2 slot. | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- CPU Support Sucks - Matthew, 27 January 2022
I have four AM4 CPU's in my possession, only one of my Ryzen's work with this board. RAM cannot be clocked above 2400Mhz without constant crashes. Never had so many problems with a motherboard.
- To B450 or to B550.. - MJ, 30 January 2021
If that is the question then intel isn't part of the conversation anymore.
But 2021 sure is and so is the pc building craze,lack of stock,price gouging and random tiktok videos that are upon us, due to so many things ,I would have to write a book to list them all.
I struggled with the question regarding B450 or B550.
It finally boiled down to what is its intended purpose vs future upgrade path vs potential future part pricing changes vs availability etc etc.
And when I got that sorted.
I knew what B450 mobo I wanted for the job.
Having owned the B450 Gaming Plus max,for me it was a no brainer that I go Tomahawk.
And I am well pleased.
Easy to install on,decent vrm's.
Cant really say anything more that hasnt been said allready.
I do feel the gaming plus max just looks beter.
And i never missed not having a usb c port.. - Best Board to purchase - Dan, 27 January 2021
Really love this board. it is fast and has great features. do recommend to others
- Easy to work with and feature packed. - Johan, 12 October 2020
If you are new to pc building then buy this board. It rocks. I have never built a pc and it was a great 1st experience due to this board. If you have money get the X570, but if not you can never go wrong. Its as futureproof as you can get and the price is a steal compared to other suppliers.
- No Problems - Braddon, 2 September 2020
Nice Bios, looks nice and clean, minimal RGB that you can turn off. Runs 3600 ram in one click and worked with AMD 3600 out the box. It would freeze when I tried to update the bios so I haven't updated it and everything runs as expected, doesn't appear to be a very common issue at all though. Very happy with it and the price!
- Best Ryzen B series motherboard - A, 17 August 2020
Are you looking for the best B Series motherboard? I did my research and this is the one.. Best VRM cooling in it's class for overclocking etc. Very good buy!
- Best mobo for b450 socket - Daniel, 17 August 2020
If you are looking for a motherboard with b450 socket, this is the way to go. Great design with all the connectors I needed. I'm also a fan of the MSI bios, so this mobo was perfect
- Awesome Board - Marcel, 6 August 2020
Paired it with a 3700x and 3600MHz RAM. Benchmarks look great with stock cooler and no overclocking besides the RAM. Been using it a few days now and it runs like a dream.
- Best B450 Board - Altamish, 15 July 2020
At a reasonable price (R2.5k), this is the best B450 motherboard on the market.
With all necessary expansion options, solid VRM cooling and stable XMP at 3600Mhz, this is an excellent choice.
I've paired this with a Ryzen 3600 and have no complaints.
It has a few RGB headers for generic 5050 leg strips as well, so you can spruce up your build affordably. Also has a small array of LEDs on the right hand side of the board.
Recommended. - Top Quality - Brian, 29 June 2020
Great product, everything works as intended. The BIOS are flexible and are highly customizible. The product arrived quickly and in an undamaged condition. Overall literally nothing to complain about.
- LAMBORGIHINI MOBO - Kendo, 21 April 2020
this mobo needs no introduction by far the best B450 mobo by far this mobo is fully specced with amazing features outstanding cooling inputs and great look and feel the Ryzen 3600 is made for this mobo they pair together perfectly with m.2 x4 and usb 3.2 gen 2 this mobo is a speed demon the bios is easy to understand the rgb gives the case a nice look this is the best buy if you dont have the money for x570 boards wootware has the best prices wont find any better
- Best B450 on the market. - Marko, 12 March 2020
If you want a budget option that does away with all the frills and has a beefy VRM ready to even run a 3950x, then this is the board to pick up. Its a no brainer if you're looking to build a new system but you don't want to run up a bill on unnecessary costs.
- Probably the best B450 motherboard - Channing, 25 February 2020
Bought this and paired it with a Ryzen 5 3600 and G.Skill Ripjaws V 16GB (2x 8GB) 3200 MHz RAM.
The board came with the latest BIOS when I purchased it and works perfectly. The XMP profile applied and was 100% stable first try. The board POSTs decently fast (less than 5 seconds for me) and the UEFI firmware is relatively easy to navigate.
The board has some of the best heatsink and cooling arrangement for most B450 boards and has some pretty VRMs which can handle a lot of the higher-end Ryzen CPUs without breaking a sweat. The board has plenty of very well positioned fan headers (something that a lot of other manufacturers don't get right) and feels well constructed.
Overall, great board. It is believed to currently be the best choice for B450 motherboard on the market. It works great. If you are wondering which B450 board to get, go for this one. - Fantastic - Brendan, 18 February 2020
Great build quality, heatsinks everywhere you need them. Backplate for your CPU cooler is an awesome addition. Works with 3rd Gen Ryzen OOTB as expected. The VRM heatsink can get in the way of your CPU cooler configuration, but thats pretty minor. Includes m.2 screw. Case headers for USB, sound, etc all well labelled.
AeroCool LUX-PB-550 LUX 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX...
In stock with WootwareR799.00
R699.00
Save: R 100!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR839.00
R599.00
Save: R 240!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
WootVision 24F I144 23.8" Full HD (1920x1080) 144Hz 14ms IPS Blac...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,599.00
Save: R 800!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
MSI MAG A500N-H 500W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR749.00
R669.00
Save: R 80!
Lexar LNM620X256G-RNNNG NM620 256GB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe Sol...
Contact for AvailabilityR1,099.00















