
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MAXSUN |
| Series | Arc Graphics Series |
| Model | Arc B580 Milestone 12G |
| Chipset | |
| GPU | Arc B580 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Interface | PCIe 4.0 x8 (x16 Physical) |
| Game Clock | Up to 2670 MHz |
| Boost Clock | Up to 2850 MHz |
| Xe-Cores | 20 Xe2 Cores |
| Render Slices | 5x slices |
| Ray Tracing Units | 20x second-generation RT units |
| Intel Xe Matrix Extensions (Intel XMX) Engines | 160 engines |
| Xe Vector Engines | 160 engines |
| Lithography Type | TSMC N5 Process |
| GPU Architecture | Intel Battlemage |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 19 Gbps |
| Memory Bandwidth | 465 GB/s |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Supported Technologies | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| OpenCL | 3.0 |
| Ray Tracing | Yes |
| Variable Rate Shading (VRS) | Yes |
| Adaptive Sync | Yes |
| Multi-Format Codec Engines | 2 |
| Intel Extension for PyTorch* (IPEX) | Yes, supported (software features may vary) |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort 2.1 port (UHBR13.5) |
| 2x DisplayPort 2.1 ports (UHBR10) | |
| 1x HDMI 2.1a port | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320@60Hz |
| General | |
| Features | H.264 Hardware Encode/Decode |
| H.265 (HEVC) Hardware Encode/Decode | |
| AV1 Encode/Decode | |
| VP9 Bitstream & Decoding | |
| Intel Deep Link Hyper Compute | |
| Intel Deep Link Hyper Encode | |
| Intel Deep Link Stream Assist | |
| Intel Xe Super Sampling (XeSS) | |
| Intel Xe HPG Microarchitecture | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 600W |
| TBP | 190W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PCI PEG Connector |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual-slot |
| Dimensions | 241 x 104 x 43.1mm (L x W x H) |
| Weight | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Amazing card for a bargain price. - Brigette, 8 April 2026
For the price it is really value for money, Almost all games work on the highest graphics settings. I have found one game so far that did not really work with this card, giving me some lag even on lowest settings, however we managed to find a fix for the issue and now the game runs like a dream. Zero over heating making everything run smoothly, there is no RGB, so if you are wanting that feature this card is not for you, but that was not an issue for me. Overall an amazing card for the money.
- Very solid performance. - Nethan , 3 April 2026
Had a Geforce GTX 1650 OC 4GB, upgraded to this and able to play majority of the games and older ones feeling great. Takes getting used to the software setup and making sure the fans spin at the preferred level of usage/utilisation. Temps so far run pretty cool and can handle many of the games I've thrown at it. Very worthwhile in my opinion.
- Exceeded all expectations - Werner, 16 January 2026
This card is pure gold for the price.
No issues.
The new driver made it easy.
You will not find a better pcie4 card for this price. - Unknown entity, took some time to get used to - Warren, 6 November 2025
Initial card was a DOA card, it would cause artifacting on the screen, even came up with a message saying it's trying to rebuild itself and if this fails RMA the card. After I did RMA the replacement card has been a lot better, especially with driver support improving things.
Running it on a 5700x3D probably helps a little as it's not quite a CPU that falls under the overhead issues others have experienced, also it runs roughly the same as my older 3070ti did in a few games. Power consumption is a bit higher than expected though. - Great Budget Card - Ivan, 14 October 2025
After a couple of weeks with the card, the performance is solid for the price point,
The temperatures remain at sub 70 within normal gaming scenarios,
The build quality of the card itself leaves little to be desired. - Solid thus far - Jacobus, 28 August 2025
Paired with a Ryzen 5 5500. There are some stutters due to driver overhead, but as soon as I get a new cpu those will be fully gone.
Has some display issues in some DirectX games, I believe it's driver level as forcing it to vulkan with DXVK removes all those issues. - Great entry level card for unreal engine - Jurgens Johannes, 14 August 2025
I must say for an entry level graphics card this is a great gpu card for AI processing and Unreal engine 5.6 level editing.. it gets the job done and is faster than the 3060 12GB.
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
ASRock Arc B580 Challenger OC B580 CL 12GO 12GB GDDR6 192-bit PCI...
In stock with WootwareR7,299.00
R6,499.00
Save: R 800!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
XPG AX4U320016G16A-SBKD35G SPECTRIX D35G 16GB (1x16GB) DDR4-3200 ...
Contact for AvailabilityR2,099.00
GamerStorm PF700X 700W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR2,487.00
Gigabyte B550M GAMING X WIFI6 AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,399.00
Save: R 600!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FX360 LCD Black 360mm Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,699.00
R1,449.00
Save: R 250!
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX240 PRO 240mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,049.00
R899.00
Save: R 150!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!

















