Customers Who Viewed This Product Purchased
MAXSUN Arc B60 Pro Dual 48G Turbo ARC-PRO-B60-TURBO 48GB GDDR6 38...
Special order itemR34,999.00
R30,499.00
Save: R 4,500!
Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MAXSUN |
| Series | Arc Pro Graphics Series |
| Model | Arc Pro B70 32G Turbo (ARC-PRO-B70-32G-TURBO) |
| Chipset | |
| GPU | Arc B70 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Interface | PCIe 5.0 x16 Physical, x16 Electrical |
| Game Clock | Up to 2280 MHz |
| Boost Clock | Up to 2800 MHz |
| Xe-Cores | 32x Xe2 Cores |
| Render Slices | 8x slices |
| Ray Tracing Units | 32x second-generation RT units |
| Intel Xe Matrix Extensions (Intel XMX) Engines | 256 engines |
| Xe Vector Engines | 256 engines |
| Lithography Type | TSMC N5 Process |
| GPU Architecture | Intel Battlemage / Battlematrix |
| Memory (Per GPU) | |
| Effective Memory Clock | 19 Gbps |
| Memory Bandwidth | 608 GB/s |
| Memory Size | 32GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Supported Technologies | |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| OpenCL | 3.0 |
| Ray Tracing | Yes |
| Variable Rate Shading (VRS) | Yes |
| Adaptive Sync | Yes |
| Multi-Format Codec Engines | 2 |
| AI Frameworks Supported | Native PyTorch, IPEX-LLM, vLLM, ISV-Certified |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort 2.1 (UHBR20) Port |
| 1x DisplayPort 2.1 (UHBR10) Port | |
| 2x HDMI 2.1a (FRL 80Gbps) Ports | |
| Multi-Monitor Support | 4x Simultaneous (2x direct per GPU) |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320@ 60Hz |
| General | |
| Features | H.264 Hardware Encode/Decode |
| H.265 (HEVC) Hardware Encode/Decode | |
| AV1 Encode/Decode | |
| VP9 Bitstream & Decoding | |
| Intel Deep Link Hyper Compute | |
| Intel Deep Link Hyper Encode | |
| Intel Deep Link Stream Assist | |
| Intel Xe Super Sampling (XeSS) | |
| Intel Xe HPG Microarchitecture | |
| SR-IOV GPU supports up to seven (7) virtual GPUs | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 850W |
| TBP | 330W |
| Power Connector | 1x 16-Pin 12V-2x6 PCIe 5.1 Connector |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual-Slot |
| Dimensions | 267 x 111 x 38.65mm (L x W x H) |
| System Requirements | Intel Arc GPUs require a motherboard with Resizable BAR (ReBAR) support |
| SR-IOV support requires support in motherboard firmware, correct allocation of IOMMU groups, and support in your chosen hypervisor. Please consult the manuals for these products to confirm compatibility. | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Crucial CP2K32G64C40U5B Pro Overclocking 64GB(2x32GB) DDR5-6400MH...
Contact for AvailabilityR13,599.00
Cooler Master MPW-C001-AFAG-BEU ELITE Gold 1200 1200W 80 Plus Gol...
Contact for AvailabilityR2,899.00
R2,499.00
Save: R 400!
Corsair CC-9011321-WW AIR 5400 LX-R iCUE LINK ARGB Tempered Glass...
Contact for AvailabilityR5,289.00
ASUS PROART X870E-CREATOR WIFI AMD X870E Ryzen Socket AM5 ATX Des...
In stock with SupplierR11,299.00
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
Crucial CT1000P3PSSD8 P3 Plus 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 2280 Solid St...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!







