Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | GAMING X TRIO |
| Model | RTX-3090-GAMING-X-TRIO-24G |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3090 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Boost Clock | 1785 MHz |
| CUDA Cores | 10496 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Memory Speed | 19.5Gbps |
| Memory Size | 24GB |
| Memory Interface | 384-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x HDMI 2.1 |
| 3x DisplayPort 1.4a | |
| HDCP Support | Yes, v2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 Displays |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320 |
| General | |
| Features | NVIDIA RT Cores |
| NVIDIA Tensor Cores | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA ANSEL | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Consumption | 370W |
| Power Connector | 3x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.9 SLot |
| Dimensions | 335mm x 140mm x 56mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Set for the next 5 years - Chris, 24 December 2020
Wont have to upgrade for the next 5 years. But the RTX 3090 isn't for everyone. The RTX 3080 would be more suitable for mainstream and you can afford it. Wootware really surprised me with this delivery, was expecting it much later than what it actually came was delivered with in 4 days of placing the order with a holiday in between.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,699.00
R11,999.00
Save: R 5,700!
ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Certified Ful...
In stock with WootwareR5,299.00
R3,599.00
Save: R 1,700!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Kingston KCP556US8-16 16GB (1x16GB) DDR5-5600MT/s CL46 1.1V Deskt...
In stock with WootwareR4,399.00
R4,099.00
Save: R 300!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,399.00
R5,399.00
Save: R 1,000!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
Contact for AvailabilityR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
ID-Cooling DX360 MAX DX Series 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR2,799.00
R1,399.00
Save: R 1,400!
PELADN WO4 AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 32GB (2x16GB) DDR5-56...
In stock with WootwareR14,799.00
R11,499.00
Save: R 3,300!













