Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,599.00
R9,299.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Suprim |
| Model | MSI RTX 3090 Ti Suprim SE |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3090 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1560 MHz |
| Boost Clock | 1860 MHz (GAMING & SILENT Mode) |
| Extreme Performance Clock | 1875 MHz (MSI Center) |
| CUDA Cores | 10752 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 21 Gbps |
| Memory Size | 24GB |
| Memory Interface | 384-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| HDMI Specifications | Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR and Variable Refresh Rate as specified in HDMI 2.1 |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320 |
| VR Ready | Yes |
| SLI Support | Yes |
| Features | TRI FROZR 2S |
| TORX FAN 4.0 | |
| Core Pipe | |
| Zero Frozr | |
| Dual BIOS | |
| Metal Backplate | |
| MSI Center | |
| Mystic Light Technology | |
| NVIDIA Ampere Architecture | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS Ground-Breaking AI Rendering Technology | |
| Microsoft DirectX 12 Ultimate | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| 7th Gen NVIDIA Encoder | |
| 5th Gen NVIDIA Decoder | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 850W |
| Power Consumption | 450W |
| Power Connector | 1x 16-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3 Slots |
| Dimensions | 338mm x 140mm x 71 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









