Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | MAG Series |
| Model | MAG B660 TOMAHAWK WIFI |
| CPU | Supports 12th Gen Intel Core, Pentium Gold, and Celeron processors |
| Processor Socket LGA 1700 | |
| Chipset | Intel B660 Chipset |
| Memory | 4 x DDR4 Memory Slots, Support Up to 128GB |
| Supports 1R 2133 / 2666 / 3200 MHz (by JEDEC & POR) | |
| Max overclocking frequency: | |
| 1DPC 1R Max speed up to 4800 MHz | |
| 1DPC 2R Max speed up to 4000 MHz | |
| 2DPC 1R Max speed up to 4000 MHz | |
| 2DPC 2R Max speed up to 3600 MHz | |
| Supports Dual-Channel mode | |
| Supports non-ECC, un-buffered memory | |
| Supports Intel Extreme Memory Profile (XMP) | |
| Expansion Slots | |
| CPU Native | 1 x PCIe 4.0 x16 Physical, x16 Electrical |
| Chipset | 1 x PCIe 3.0 x16 Physical, x4 Electrical |
| 1 x PCIe 3.0 x1 Physical, x1 Electrical | |
| Multi-GPU | Supports 2-Way AMD CrossFire Technology |
| Graphics | |
| On-Board Graphics | 1 x HDMI 2.1 with HDR, maximum resolution of UltraHD 4K (3840 x 2160) @ 60 Hz |
| 1 x DisplayPort 1.4 with HBR3, maximum resolution of UltraHD 4K (3840 x 2160) @ 60 Hz | |
| Storage | |
| CPU Native | 1 x PCIe 4.0 x4 M.2 Key M, supports M.2 2242 / 2260 / 2280 / 22110 devices |
| Chipset | 1 x PCIe 4.0 x4 M.2 Key M, supports M.2 2242 / 2260 / 2280 devices |
| 1 x PCIe 4.0 x2 M.2 Key M, supports M.2 2242 / 2260 / 2280 devices | |
| 6 x SATA 6GB/s ports | |
| Support Intel Smart Response Technology for Intel Core processors | |
| Support Intel RST NVMe RAID 0, 1, 5 | |
| Support RAID 0, 1, 5, 10 for SATA devices | |
| Intel Optane Memory Ready | |
| Connectivity | |
| USB | Intel B560 Chipset |
| 1 x USB3.2 Gen2x2 20 Gbps port (Type-C port on the back panel) | |
| 5 x USB 3.2 Gen2 10 Gbps ports (4 Type-A ports on the back panel, 1 Type-C available through the internal connector) | |
| 2 x USB 3.2 Gen1 5 Gbps Type-A ports available through the internal connector | |
| 8 x USB 2.0 ports (4 Type-A ports on the back panel, 4 Type-A ports available through the internal connectors) | |
| Audio | Realtek ALC1220P Codec |
| 7.1-Channel High Definition Audio | |
| Supports S/PDIF Output | |
| LAN | 1x Realtek RTL8125B-CG 2.5G LAN Controller |
| Wireless LAN & Bluetooth | Intel WiFi 6 Module |
| The Wireless Module is Pre-Installed in the M.2 [Key-E] Slot | |
| Supports MU-MIMO TX/RX, 2.4GHz/ 5GHz/ 6GHz *5 (160MHz) Up to 2.4Gbps | |
| Supports 802.11 a/ b/ g/ n/ ac/ ax | |
| Supports Bluetooth 5.2 | |
| Ports & Connectors | |
| Internal Connectors | 1x 24-pin ATX main power connector |
| 2x 8-pin ATX 12V power connectors | |
| 6x SATA 6Gb/s connectors | |
| 3x M.2 slots (M-Key) | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 10Gbps Type-C port | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 5Gbps connector (supports additional 2 USB 3.2 Gen 1 5Gbps ports) | |
| 2x USB 2.0 connectors (supports additional 4 USB 2.0 ports) | |
| 1x 4-pin CPU fan connector | |
| 1x 4-pin water-pump fan connector | |
| 5x 4-pin system fan connectors | |
| 1x Front panel audio connector | |
| 2x System panel connectors | |
| 1x Chassis Intrusion connector | |
| 1x Clear CMOS jumper | |
| 1x TPM module connector | |
| 1x TBT connector (supports RTD3) | |
| 1x Tuning Controller connector | |
| Back Panel Ports | 4 x USB 2.0 Type-A |
| 1 x DisplayPort | |
| 2.5G LAN Port | |
| WiFi / Bluetooth Antenna | |
| 5 x 3.5 mm HD Audio Connectors | |
| 1 x HDMI | |
| 4 x USB 3.2 Type-A Gen2 10 Gbps | |
| 1 x USB 3.2 Type-C Gen2x2 20 Gbps | |
| Optical S/PDIF OUT | |
| LED Features | |
| On-Board | 1 x EZ LED Control switch |
| 2 x 4-pin RGB LED connectors | |
| 2 x 3-pin RAINBOW LED connectors | |
| 4 x EZ Debug LED | |
| General | |
| Dimensions | ATX, 305 x 244 mm |
| Box Contents | 1 x MSI MAG B660 TOMAHAWK WIFI DDR4 Motherboard |
| WiFi antennae | |
| 2 x SATA cables | |
| MSI EZ M.2 clips | |
| M.2 screw and standoff set | |
| Driver DVD | |
| Quick installation guide | |
| MSI MAG stickers and case badge | |
| Product catalog and flyers | |
| Product registration card | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |