Customers Who Viewed This Product Purchased
ARKTEK Radeon RX 580 CYCLOPS 8G V4 2048SP 8GB GDDR5 256-bit PCIe ...
In stock with WootwareR4,999.00
R3,299.00
Save: R 1,700!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | Radeon RX 580 |
| Model | RADEON RX 580 ARMOR 8G OC | Chipset |
| GPU | Radeon RX 580 Armor 8G OC |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1257 MHz |
| Boost Clock | 1366 MHz |
| Stream Processors | 2304 |
| GPU Architecture | AMD Polaris | Memory |
| Effective Memory Clock | 8000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR5 | 3D API |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| OpenCL | 2.1 |
| Vulkan | 1.0 |
| Shader Model | 5.0 | Connectivity |
| Ports | 2x DisplayPort | 2x HDMI | 1x DL-DVI-D |
| Multi-Monitor Support | 5x Monitors Maximum |
| VR Ready | Yes | General |
| CrossFire Support | Yes, CrossFire Software (2-Way) |
| Cooler | MSI Armor 2X Dual TORX Fan Cooler | Power Requirements |
| Recommended Power Supply | 500 W |
| Power Consumption | 185 W |
| Power Connector | 1x 8-Pin | Features |
| GPU Features | MSI Zero Frozr | AMD CrossFire | AMD Eyefinity | AMD XConnect Ready | FreeSync Technology | HDR Ready | DirectX 12 Optimized | VR Ready | Physical Aspects |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions (LxWxH) | 269 x 125 x 38 mm | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
Mushkin MKNSSDS21TB Source 2 1TB 2.5" SATA 3.0 6Gb/s Solid State...
In stock with WootwareR3,499.00
R3,099.00
Save: R 400!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
G.Skill F4-3200C16D-32GVK Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL...
In stock with WootwareR6,399.00
R5,399.00
Save: R 1,000!
Mushkin MKNSSDTS512GB-D8 Tempest 512GB PCIe 3.0 x4 NVMe M.2 2280 ...
In stock with WootwareR2,199.00
R2,099.00
Save: R 100!
Seagate ST8000VN002 IronWolf 8TB 5400RPM 256MB Cache SATA 3.0 3.5...
Contact for AvailabilityR5,699.00
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
GeiL GP48GB3200C22SC Pristine 8GB (1x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V XMP...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
NZXT CC-H31FB-01 H3 Flow 2025 Tempered Glass Black SGCC Steel Mic...
In stock with WootwareR1,499.00
R899.00
Save: R 600!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR2,487.00















