XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | Jetstream |
| Model | NED4070019K9-1047D |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4070 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Core Clock | 1920MHz |
| Boost Clock | 2475MHz |
| CUDA Cores | 5888 |
| GPU Architecture | Nvidia ADA Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 21Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-Bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1a | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA Ada Lovelace Streaming Multiprocessors: Up to 2x performance and power efficiency |
| 4th Generation Tensor Cores: Up to 2X AI performance | |
| 3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| Game Ready and NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| GDDR6X Graphics Memory | |
| Gale Hunter Fan Design | |
| Backplate | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Consumption | 200W |
| Power Connector | 1x 8-pin PCIe |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.1 Slot |
| Dimensions | 328.9 x 130.5 x 63.5 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Awesome Card - Andre , 28 December 2023
The 4070 has definitely made a huge difference to my build, the card is quite and only gets to 68°C with back to back stress test. Note that the card is abit bigger than I imagined it to and even though I don't seem to have any sag with it, would probably get a support bracket incase. Card looks good as well, so far I'm very happy with it!!!
- THE GOLD STANDARD FOR PRICE, PEFORMANCE AND EFFICIENCY - Clint, 8 August 2023
The Palit GeForce RTX 4070 Jetstream 12G in my opinion rivals any of the more expensive 4070's. It has a solid build, and with the whisper quiet cooling of the gale hunter triple fans, it is more than capable of keeping the temps in check, even in South Africa's hot and humid conditions. With that said, the most important factor of buying graphics cards today
is the price, and that's why the Palit GeForce RTX 4070 Jetstream 12G in my opinion is the best choice, because it has a more digestible price tag for a graphics card of its caliber.
I would like to give a special thanks to the Wootware team for there impeccable response, and excellent service from order to delivery.
- Palit GeForce RTX 4070 Jetstream - Prega, 7 August 2023
Excellent service from Wootware as usual. This GPU is quite big with it's 3 fans so needs a fairly big case. It's very quite and the temps rarely exceed 40 degrees no matter which game I'm playing. We're going through a particularly big cold spell at the moment, so this will obviously change as summer approaches. Massive difference in frame rates compared to my previous RTX2080. Very happy with this card and the wonderful service received from Wootware.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!










