XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,999.00
R7,799.00
Save: R 3,200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | GamingPro |
| Model | NED407T019K9-1043A |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4070 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Core Clock | 2310MHz |
| Boost Clock | 2610MHz |
| CUDA Cores | 7680 |
| GPU Architecture | Nvidia ADA Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 21Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-Bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1a | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA Ada Lovelace Streaming Multiprocessors: Up to 2x performance and power efficiency |
| 4th Generation Tensor Cores: Up to 2X AI performance | |
| 3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| Game Ready and NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| GDDR6X Graphics Memory | |
| Gale Hunter Fan | |
| Anti-Gravity Plate | |
| Exquisite Backplate | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Consumption | 285W |
| Power Connector | 1x 16-pin PCIe 12VHPWR |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.1 Slot |
| Dimensions | 328.9 x 132.9 x 63.4 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great performance and quality - Chris, 18 June 2023
Very happy with this card! Fantastic 1440p ultrawide performance, and the solid metal build quality is top notch.
It's been running completely silent so far, haven't been able to hear it.
Thanks to Wootware again for their great service! Shout out to Craig who changed my delivery option after I already place my my order so I could receive it before the long weekend. - Great for rendering/gaming combo - Robin, 27 January 2023
Positives:
+ This card got attention for best FPS vs Rand ratio compares to RTX 4080/4090 and 7900's (1440p here)
+ Very very silent GPU and runs very cool while playing Plaque Tale Requiem, Cyberpunk 2077, Borderlands 3, etc
+ Ray Tracing rendering is a lifesaver (Twinmotion / Lumion) compares to AMD 7900 has almost 2x longer render time
Negatives:
- I'm typing this with red right eye. RGB doesn't have dim option, it's either On of Off. To avoid eye strain from RGB, I recommend to turn it off at night if playing/work until bedtime.
- Global GPU prices are ripoff, it's really very expensive everywhere - Very nice card, but not a OC monster - Steven, 12 January 2023
Pros
* Impressed with build quality. Better than previous Palit cards I used.
* Silent
* Relative cool. SA summer temps of 35C today and after one hour of overclocking the max was GPU 71C, Mem 76C and Hotspot 83C
* RGB and backplate looks better in real life than on photos
* Thundermaster software works without and issues
* Can print you own fan shroud
* Must better value for money than other brands
Cons
* Power limit locked to 100% (285W)
* No thermalpads included in backplate. I would have been nice and should drop the temp 1-2C
* Silver backplate would have looked better in black
* Short 12VHPWR extension cable (like most other cards)
The only reason why this is not getting 5 stars is because of the power limit lock.










