| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Samsung |
| Series | 870 EVO |
| Model | MZ-77E1T0BW |
| General | |
| Capacity | 1TB |
| Form Factor | 2.5 inch |
| Interface | SATA 6 Gb/s Interface, Compatible with SATA 3 Gb/s & SATA 1.5 Gb/s Interface |
| Storage Memory | Samsung V-NAND 3bit MLC |
| Controller | Samsung MKX Controller |
| Cache Memory | Samsung 1 GB Low Power DDR4 SDRAM |
| Dimensions | 100 x 69.85 x 6.8 mm |
| Weight | 45 g |
| Management Software | Magician Software for SSD Management, Data Migration Software for SSD Upgrade |
| Key Features | |
| TRIM Support | Yes |
| S.M.A.R.T Support | Yes |
| Garbage Collection | Auto Garbage Collection Algorithm |
| Encryption Support | AES 256-bit Encryption (Class 0) TCG/Opal IEEE1667 |
| Device Sleep Mode Support | Yes |
| Performance | |
| Sequential Read | Up to 560 MB/s |
| Sequential Write | Up to 530 MB/s |
| Random Read (4KB, QD32) | Up to 98,000 IOPS |
| Random Write (4KB, QD32) | Up to 88,000 IOPS |
| Random Read (4KB, QD1) | Up to 13,000 IOPS |
| Random Write (4KB, QD1) | Up to 36,000 IOPS |
| Environment | |
| Average Power Consumption | Average: 2.5 W |
| Maximum: 4.0 W (Burst mode) | |
| Power consumption (Idle) | Max. 30 mW |
| Reliability (MTBF) | 1.5 Million Hours |
| Shock | 1,500 G & 0.5 ms (Half Sine) |
| Allowable Voltage | 5V ± 5% |
| Operating Temperature | 0 - 70 °C |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty or 600 TBW Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great - Hugo, 13 October 2024
Using in an older CAD tower. Its a Samsung! It lives up to expectation. Get this and forget about other options.
- Just soo good - Neo, 27 January 2022
This is the second one I've just purchased from wootware. Running both of them in RAID 0 for a total of 2TB. They're seriously quick especially coming from a hard drive (HDD). So now all my games have completely moved from the hard drive to these SSDs whilst I have my hard drive mainly for work projects and media consumption (including a Plex media server). I've also set up my Icedrive cloud storage to cache on these and that has simplified saving stuff into the cloud.
Samsung Magician software is also amazing but keep in mind that once you're running these in RAID (I'm using AMD RAIDXpert2) the magician software doesn't recognise these at all so many of the features in the app are unavailable aside from firmware upgrades, but if running these as normal storage then the software should work perfectly.
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!

