AeroCool LUX-PB-550 LUX 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX...
In stock with WootwareR799.00
R649.00
Save: R 150!
MSI MAG A500N-H 500W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR749.00
R669.00
Save: R 80!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Super Flower |
| Series | Leadex Platinum |
| Model | SF-550F14MP(WH) |
| Type | ATX |
| Maximum Power | 550W |
| Housing Colour | White |
| Fan Size | 135mm |
| Fan Type | Fluid Dynamic Bearing Fan |
| PFC | Active |
| 80 Efficiency Rating | 80 Plus Platinum |
| 20%: 90% ; 50%: 92% ; 100%: 89% (115V Internal Platinum) | |
| Modular Cable | Yes, 100% Modular Cable Design |
| Intel Power Design Guide | v2.92 |
| AC Input | 100V - 240V |
| AC Frequency | 50 / 60Hz |
| PSU Dimension | 165mm(L) x 150mm(W) x 86mm(H) |
| Protection | OVP / OCP / OPP / SCP / UVP |
| Safety | TÜV / CB / CE / FCC / BSMI / RoHS / KCC |
| Temperature | Passed 50°C Hot Testing |
| Connectors | 1x 24-pin (20+4 pin) Motherboard power connector |
| 1x 8-pin (4+4 pin) EPS/ATX 12V connector | |
| 1x 8-pin (6+2 pin) PCI express connector | |
| 2x 8-pin (6+2) PCI connector | |
| 7x SATA connector | |
| 4x 4-pin Molex connector | |
| Features | Support All Intel/AMD Multi-Core CPU & ATX/BTX Compatible Motherboards |
| Support NVIDIA SLI & ATI CrossFireX High Performance Graphic Card | |
| More than 2,000 times On/Off test | |
| Unleaded Green Materials with RoHS/WEEE Compliance | |
| Perfect For Professional & High Performance Gaming System. | |
| Comply With ATX 12V. V2.2, EPS 12V. V2.91 & SSI EPS 12V. V2.92 Specification | |
| Comply With Energy Star Standard & EuP (Energy Using Products) Regulation | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
- Very good power supply - Andre, 8 April 2019
Super flower is a very reputable PSU brand and I have had no problems with this PSU. White lights coming out the back are cool.
It has an eco mode where it switches the fan off with light loads but I prefer to keep it on the normal mode where it still runs dead quiet but the components are kept a bit cooler, you don't want to put PSU components under heat stress.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
ASRock B450M-HDV R4.0 AMD B450 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mothe...
In stock with WootwareR1,099.00
R1,049.00
Save: R 50!
AMD YD3400C5FHSBX Ryzen 5 3400G 4-Core 4.2GHz Socket AM4 Desktop ...
Contact for AvailabilityR1,472.00
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
Contact for AvailabilityR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!




















