Customers Who Viewed This Product Purchased
MSI MAG A500N-H 500W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR749.00
R669.00
Save: R 80!
AeroCool LUX-PB-550 LUX 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX...
In stock with WootwareR799.00
R699.00
Save: R 100!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R949.00
Save: R 250!
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Super Flower |
| Series | Bronze King |
| Model | SF-550P14HE(BK) |
| Type | ATX |
| Maximum Power | 550W |
| 80 Plus Efficiency | Bronze Rating |
| Average conversion efficiency greater than 85% | |
| Fan | 120mm Fan |
| Oil bearing PBT black frame | |
| PFC | Active |
| Modular Cables | Non-Modular Design |
| Connectors | 1x 20 + 4 Pin Connector |
| 1x 4 + 4 Pin Connector | |
| 1x PCI 6 + 2 Pin Connectors | |
| 5x SATA Connectors | |
| 4x 4 Pin Molex Connectors | |
| AC Input Voltage | 110V - 240V |
| Input Frequency Range | 50Hz / 60Hz |
| DC Output Voltage | +3.3V, +5V, +12V, -12V, +5VSB |
| Protection | OPP, OVP, SCP, UVP, OCP |
| Safety Certification | cTÜVus / TÜV / CB / CE / FCC / BSMI R33529 /RoHS /EAC |
| Dimension | 140 x 150 x 86 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
HIKSEMI HS-SSD-WAVE-P-512G WAVE 512GB M.2 2280 PCIe 3.0 NVMe Soli...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,799.00
Save: R 400!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Lexar LNM620X256G-RNNNG NM620 256GB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe Sol...
Contact for AvailabilityR1,099.00




















