| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TeamGroup |
| Series | Expert |
| Model | CTCWD532G6000HC30DC01 |
| Memory Type | DDR5 |
| Capacity | 32GB(2x16GB) |
| Multi-Channel Kit | Dual-band |
| Tested Speed | 6000MHz |
| Tested Latency | CL30-36-36-76 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 4800Mhz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Dimensions | 32mm x 133mm x 7mm |
| Heatsink | Aluminium Heat-spreader |
| OC Profiles | Intel XMP(Extreme Memory Profiles) 3.0 |
| AMD EXPO (Extended Profiles for Overclocking) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Teamgroup! - Kyle , 30 December 2025
I was skeptical at first when buying this RAM as i have never used any team group products before but I'm happy i did because these perform really well under load with amd expo profiles. Stays around 42 Degrees
- Perfect for white builds - Kevin, 8 August 2025
Great performance, subtle design, and no tacky rainbow vomit lighting. Just solid white sticks doing their job without screaming for attention
- Still looks way better in person - Brody, 4 August 2025
This kit looks better in person. It’s one of the cleanest, most minimalistic RAM designs I’ve seen, perfect for a wide range of builds/styles. Temps remain solid under load, and timings are great right out of the box. Performance has been consistent and reliable.
Highly recommended for anyone wanting both style and substance in their build. - Compact White Ram - Kyle, 27 January 2025
Compact, Clean, looks great, enabled AMD EXPO and goes well with a white build.
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
GeiL GAMSG532GB6000C36CDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,499.00
R8,399.00
Save: R 1,100!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!






