| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TeamGroup |
| Series | Vulcan |
| Model | FLBD532G6000HC30DC01 |
| Memory Type | DDR5 |
| Capacity | 32GB(2x16GB) |
| Multi-Channel Kit | Dual-band |
| Tested Speed | 6000MHz |
| Tested Latency | CL30-36-36-76 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 4800Mhz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Dimensions | 32.7mm x 140mm x 7.5mm |
| Heatsink | Aluminium Heat-spreader |
| OC Profiles | Intel XMP(Extreme Memory Profiles) 3.0 |
| AMD EXPO (Extended Profiles for Overclocking) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Working perfectly! - Heinrich, 26 November 2025
I was very happy to find these in your store listing as I was looking for high performance but low profile RAM sticks as I was undecided on which cooler I was going to go for. I appreciate the wide variety of offerings you have and the Courier Guy service was top notch.
- Highly recommend - Miguel, 13 February 2025
Fantastic kit of RAM, it hits the sweet spot perfectly with the specs and the metal casing heat syncs on the RAM feel extremely high quality, they also have quite a low profile, so you won't have any issues with clearance for other components
- Good and affordable ram - Pieter, 2 December 2024
I have to admit that I was a bit skeptical because I have never used any Teamgroup products before but I am happy to report that it works perfectly and runs super fast with the 6000Mhz would definitely buy another pair to push to 64g in the near future
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,299.00
R8,699.00
Save: R 2,600!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,599.00
R9,999.00
Save: R 2,600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,599.00
R9,999.00
Save: R 2,600!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,699.00
R9,799.00
Save: R 900!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR24,299.00
R18,999.00
Save: R 5,300!
Kingston KF560C30BBEK2-32 Fury Beast 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL30...
In stock with WootwareR12,499.00
R10,799.00
Save: R 1,700!
G.Skill F5-6000J3040G32GX2-TZ5N Trident Z5 NEO 64GB (2x32GB) DDR5...
In stock with WootwareR24,499.00
R19,999.00
Save: R 4,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!








