Customers Who Viewed This Product Purchased
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TeamGroup |
| Series | SSD's |
| Model | TM8FF1002T0C129 |
| Capacity | 2TB |
| Sequential Read | 12,400 MB/S |
| Sequential Write | 11,800 MB/S |
| TBW | 1400TBW |
| DRAM Cache | Yes |
| Interface | PCIe Gen5x4 with NVMe |
| Voltage | DC 3.3V |
| Operation Temperature | 0˚C - 70˚C |
| Storage Temperature | -40˚C to 85˚C |
| IOPS (Read) | Up to 1400K |
| IOPS (Write) | Up to 1400K |
| Weight | 13g |
| Dimensions | 80(L) x 22(W) x 3.7(H) mm |
| Humidity | RH 90% under 40°C (operational) |
| Vibration | 80Hz-2000Hz/20G |
| Shock | 1,500G/0.5ms |
| MTBF | 1,700,000 Hours |
| Operating System | Compatible with Intel and AMD platforms |
| Windows 11 / 10 / 8 / 7 / Vista | |
| Linux 2.6.33 or later | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 1400TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!



