Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | T-FORCE by TeamGroup |
| Series | G50 Series |
| Model | G50 1TB No Heatsink (TM8FFE001T0C129) |
| Capacity | 1TB (1000GB) |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe 2.0 |
| Flash Type | TLC 3D NAND Flash |
| Controller | PCIe Gen 4 Controller |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 5,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 4,800MB/s |
| 4K Random Read IOPS | N/A |
| 4K Random Write IOPS | N/A |
| Endurance Rating | 650TBW |
| General | |
| Features | SLC Cache with Host Memory Buffer |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Dynamic write acceleration | |
| Multistep data integrity algorithm | |
| Adaptive thermal protection | |
| Active garbage collection | |
| TRIM support | |
| Self-monitoring and reporting technology (SMART) | |
| Error correction code (ECC) | |
| MTTF | N/A |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| PS5 Compatibility | Yes, compatible (heatsink may be required for optimal operation) |
| Dimensions | 80 x 22 x 3.7mm (L x W x H) |
| Weight | 7 grams approx |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Fast and reliable - Kamogelo, 6 February 2026
It has been working perfectly so far. System boots quickly, games load fast, and I haven’t noticed any slowdowns. Installation was easy and it’s been stable with no issues.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!



