Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Teamgroup |
| Series | NVME SSD's |
| Model | TM8FPK001T0C101 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 with NVMe |
| Capacity | 1TB |
| Voltage | DC 3.3V |
| Operation Temperature | 0˚C - 70˚C |
| Storage Temperature | -40˚C - 85˚C |
| DRAM Cache | NO |
| Terabyte Written | 600TBW |
| Performance (Crystal Disk Mark) | Read/Write: up to 5,000 / 4,500MB/s |
| Performance (IOPS) | Read/Write: up to 525K / 550K |
| Weight | 7g |
| Dimensions | 80(L) x 22(W) x 2.25(H) mm |
| Humidity | RH 90% under 40°C (operational) |
| Vibration | 80Hz-2,000Hz/20G |
| Shock | 1,500G/0.5ms |
| MTBF | 1,500,000 hours |
| Operating System | Compatible with Intel and AMD platforms; Windows 11/ 10 / 8 / 7 / Vista or later; Linux 2.6.33 or later |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 600TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Value, Extremely Fast - C, 19 April 2025
I bought this drive to replace my old HDD that died. It's extremely fast and has a great price. Zero complaints, would 100% recommend this drive to anyone.
- Highly recommend - Miguel, 13 February 2025
This SSD is performing well, I only wish I had bought one with a higher storage capacity, otherwise it's doing its job perfectly. Opening up any applications takes no time at all and everything runs super smoothly
- Highly recommend - Miguel, 13 February 2025
This SSD is performing well, I only wish I had bought one with a higher storage capacity, otherwise it's doing its job perfectly. Opening up any applications takes no time at all and everything runs super smoothly
- Works well - Shaun, 18 December 2024
No issues, it works, it's fast. Been daily driving it for a month now in my laptop.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!



