Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TeamGroup |
| Series | USB Flash Drives |
| Model | TX1MAX3256GB01 |
| Interface | USB 3.2 Gen2 x1 |
| Capacity | 256GB |
| Voltage | DC 5V |
| Operation Temperature | 0˚C ~ 70˚C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Performance | Read / Write speed up to 1,000/900MB/s |
| Weight | 12 g |
| Dimensions | 63(L) x 20(W) x 8(H) mm |
| Operating System | Windows XP or later |
| Mac OS 10.6 or later | |
| Linux 2.6 or later | |
| iOS 17 or later (with Type-C) | |
| iPadOS (with Type-C) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









