Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Tenda |
| Series | Nova Series |
| Model | MW3 |
| Standard & Protocol | IEEE802.3, IEEE802.3u |
| Interface | 2x Ethernet ports per mesh node |
| WAN and LAN on primary mesh node | |
| Both act as LAN ports on additional mesh nodes | |
| Antenna | 2x 3dBi internal dual band antennas |
| Button | 1 reset button |
| Power | Input: 100-240V - 50/60Hz |
| Dimensions | 90 x 90 x 90mm |
| Wireless Standards | IEEE 802.11ac/a/n 5GHz |
| IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz | |
| Wireless Frequency | 2.4G: 2400MHz-2483MHz |
| 5G: 5150MHz-5250MHz or 5725MHz-5825MHz | |
| Data Rate | 5GHz: Up to 867Mbps |
| 2.4GHz: Up to 300Mbps | |
| Frequency | Simultaneous dual band 2.4GHz & 5GHz |
| Basic Features | SSID Broadcast |
| Beamforming | |
| Wireless Security | Mixed WPA/WPA2-PSK(default) |
| Wireless Roaming | Comply with IEEE802.11v/r |
| Internet Connection Type | PPPoE, Dynamic IP, Static IP, Bridge Mode |
| DHCP Server | DHCP Server |
| DHCP Client List | |
| Virtual Server | Port Forwarding |
| UPnP | |
| QoS | Support Smart QoS |
| Firewall | Forbid UDP flood attack |
| Forbid TCP flood attack | |
| Forbid ICMP flood attack | |
| DNS | Support manually setting DNS server |
| VPN | IPsec pass through |
| PPTP pass through | |
| L2TP pass through | |
| Other | Parental Control |
| Guest Network | |
| Firmware upgrade online | |
| Reset to factory settings | |
| Setup Requirements | A mobile device running Android 4.0 or iOS 8 |
| Temperature | Operating: 0°C to 40°C |
| Storage: -40°C to 70°C | |
| Humidity | Operating: 10% to 90% RH non-condensing |
| Storage: 5% to 90% RH non-condensing | |
| Certification | FCC, CE, RoHS, EAC, IC |
| Package Content | 2-Pack Identical mesh nodes |
| 2x Power adapters | |
| Quick install guide | |
| 1x Ethernet cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Tenda Nova MW3 AC1200 Dual Band Whole Home WiFi Mesh System - 2 Pack - Eric, 30 September 2024
Exeptional product. extended my wifi range alot in a older house with thick walls. Will recommend thin to everyone and willl be ordering more soon.
Fast delivery and super customer service too.
Category Bestsellers









