Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Tenda |
| Series | Unmanaged Switch |
| Model | TEG1005D |
| Network Standards | IEEE802.3、 IEEE802.3u、IEEE802.3x、 IEEE802.3ab |
| LED Indicator | PWR, 5 x Link/Act |
| Interfaces | 5*10/100/1000 Base-T Ethernet ports (Auto MDI/MDIX) |
| Transmission Media | Recommended: CAT5/5e UTP or Better |
| Dimension | 100 x 64 x 23 mm |
| Level of protection ESD: | Air discharge: ±8kV |
| Contact discharge: ±6kV | |
| Forwarding Mode | Store-and-forward |
| Transmission Rate | 1000 Mbps |
| Packet Forwarding Rate | 7.44 Mpps (million packets per second) |
| Buffer | 1Mb |
| Power Consumption | 2.5W |
| Power | 100-240V AC 50/60Hz |
| 5.0V 0.6A (External Power Adapter) | |
| Mounting | Desktop mounting: support |
| Wall mounting: support | |
| Rack mounting: non-support | |
| Environment | Operating Temperature: 0°C - 45°C |
| Storage Temperature: -40°C - 70°C | |
| Operating Humidity: 10%~90% non-condensing | |
| Storage Humidity: 5%~90% non-condensing | |
| Certification | FCC, CE , RoHS |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers









