Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Tenda |
| Series | SOHO Desktop Switch |
| Model | TEG1008M |
| Hardware Specifications | |
| Network Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ab |
| LED Indicator | 1x Power |
| 8x Link/Act | |
| Interfaces | 8x 10/100/1000 Base-T Ethernet ports (Auto MDI/MDIX) |
| Transmission Media | Recommended: CAT5/5e UTP or Better |
| Dimensions | 140mm x 66.5mm x 25.3mm |
| Material | Metal |
| ESD protection | Air discharge: ±8kV |
| Contact discharge: ±6kV | |
| Forwarding Mode | Store-and-forward |
| Switch Capacity | 16Gbps |
| Packet Forwarding Rate | 12.00 Mpps |
| Buffer | 192KB |
| MAC Address Table | 4K |
| Power | Input: 100V - 240V AC 50/60Hz |
| Output: 9V -12V | |
| Power Consumption | Max: <5W |
| Mounting | Desktop Mounting |
| Wall Mounting | |
| Environment | Operating Temperature: 0°C - 45°C |
| Storage Temperature: -40°C - 70°C | |
| Operating Humidity: (10% - 90%) RH, non-condensing | |
| Storage Humidity: (5% - 90%) RH, non-condensing | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Software Specifications | |
| Protocols | CDMA/CD |
| MAC address learning | Auto-Learning and Auto-Aging |
| Functions | Plug-and-play |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









