Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Tenda |
| Series | Wireless USB Adapter |
| Model | U10 |
| Hardware | |
| Interfaces | USB 2.0 |
| Antenna Type | 1x 6dBi External Antenna |
| LED Indicator | 1x System LED |
| Dimensions | 48mm x 20mm x 8mm |
| Wireless | |
| Wireless Standard | IEEE802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac |
| Frequency | 5GHz(11ac) |
| 2.4GHz | |
| Data Rate | 5GHz: Up to 433Mbps |
| 2.4GHz: Up to 200Mbps | |
| Transmission Power | <20dBm (EIRP) |
| Wireless Modes | Station Mode |
| Wireless Security | 64/128-bit WEP,WPA-PSK / WPA2-PSK,WPA / WPA2 |
| General | |
| Certification | CE, RoHS |
| Package Contents | 1x Wireless Adapter U10 |
| 1x Install Guide | |
| Environment | |
| Operating Temperature | 0°C - 40°C |
| Storage Temperature | -40°C - 70°C |
| Operating Humidity | 10% ~ 90% RH non-condensing |
| Storage Humidity | 5% ~ 90% RH non-condensing |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers









