Customers Who Viewed This Product Purchased
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Montech AIR 903 MAX White RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217W.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass White Ste...
In stock with WootwareR2,649.00
R2,199.00
Save: R 450!
NZXT CM-H72FW-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass White E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,999.00
Save: R 1,200!
NZXT CM-H92FW-01 H9 Flow (2025) Tempered Glass All White Steel E-...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,599.00
Save: R 900!
Lian Li G99.LAN217INFW.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Whi...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,299.00
Save: R 700!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Thermaltake |
| Series | Core V51 |
| Model | CA-1C6-00M8WN-00 | Details |
| Type | ATX Mid Tower |
| Color | Green |
| Case Material | SPCC |
| Power Supply Mounted | Bottom |
| Motherboard Compatibility | Micro ATX (9.6" x 9.6") | ATX (12" x 9.6") | Extend ATX (12" x 13") |
| Side Panel Window | Transparent Window |
| Removable Filter | Yes | Expansion |
| External 5.25" Drive Bays | 2 |
| Internal 3.5" Drive Bays | 5x 2.5"/3.5" |
| Expansion Slots | 8 | Front Panel Ports |
| Front Ports | 2 x USB 3.0 / 1 x Headphone / 1 x Mic Front Ports |
| Cooling System | 120mm Fans |
| Front (intake) : | 120 x 120 x 25 mm Turbo fan (1000rpm, 16dBA) x 2 |
| Rear (exhaust) : | 120 x 120 x 25 mm Turbo fan (1000rpm, 16dBA) |
| Side Air duct | No | Dimensions |
| Dimensions (H x W x D) | 540 x 236 x 560 mm | Features |
| PSU | Standard PS2 PSU (optional) | Fan Support (Optional) |
| Front: | 1 x 120mm or 2 x 120mm or 3 x 120mm | 1 x 140mm or 2 x 140mm | 1 x 200mm |
| Top: | 1 x 120mm or 2 x 120mm or 3 x 120mm | 1 x 140mm or 2 x 140mm or 3 x 140mm | 1 x 200mm or 2 x 200mm |
| Rear: | 1 x 120mm or 1 x 140mm |
| Bottom: | 1 x 120mm or 2 x 120mm | Radiator Support (Optional) |
| Front: | 1 x 120mm or 1 x 240mm or 1 x 360mm | 1 x 140mm or 1 x 280mm or 1 x 420mm |
| Top: | 1 x 120mm or 1 x 240mm or 1 x 360mm | 1 x 140mm or 1 x 280mm or 1 x 420mm |
| Rear: | 1 x 120mm |
| Bottom: | 1 x 120mm or 1 x 240mm | Other |
| LCS Upgradable | Supports 1/2", 3/8", 1/4" water tube |
| CPU cooler height limitation | 185mm |
| VGA length limitation | 310mm(with HDD rack) | 400mm(without HDD rack) |
| PSU Length Limitation | 220mm (With Bottom Fan) | Warranty Information |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,299.00
R11,499.00
Save: R 3,800!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
























