Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TP-Link |
| Series | AV600 |
| Model | TL-WPA4221-KIT |
| Hardware Features | |
| Standards and Protocols | HomePlug AV, IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.11b/g/n |
| Plug Type | EU, AU |
| Interface | 2*10/100Mbps Ethernet Port |
| Button | Pair, Reset, Wi-Fi/Wi-Fi Clone |
| Power Consumption | TL-WPA4220: Maximum: 5.6W, Typical: 5.2W |
| TL-PA4010: Maximum: 2.6W, Typical: 2.3W | |
| LED Indicator | PWR, PLC, ETH, Wi-Fi/Wi-Fi Clone |
| Dimensions ( W x D x H ) | TL-WPA4220: 2.1 x 1.6 x 3.7 in. (54 × 40 × 94 mm) |
| TL-PA4010: 2.0 × 1.1 × 2.6 in. (52 × 28.5 × 65 mm) | |
| Range | 300 Meters over electrical circuit |
| Wireless Features | |
| Frequency | 2.4-2.4835GHz |
| Signal Rate | 11n: Up to 300Mbps(dynamic) |
| 11g: Up to 54Mbps(dynamic) | |
| 11b: Up to 11Mbps(dynamic) | |
| Reception Sensitivity | 270M: -68dBm@10% PER |
| 130M: -68dBm@10% PER | |
| 108M: -68dBm@10% PER | |
| 54M: -68dBm@10% PER | |
| 11M: -85dBm@8% PER | |
| 6M: -88dBm@10% PER | |
| 1M: -90dBm@8% PER | |
| Transmit Power | CE:<20dBm(2.4GHz) |
| FCC:<30dBm | |
| Wireless Security | 64/128-bit WEP / WPA / WPA2,WPA-PSK / WPA2-PSK |
| Advanced Functions | Enable/DisableWireless Radio,WMM, Wireless Statistics |
| Software Features | |
| Modulation Technology | OFDM (PLC) |
| Encryption | Powerline Security: |
| 128-bit AES | |
| Wireless Security: | |
| WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK Encryption | |
| Others | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Package Contents | Powerline Ethernet Adapter TL-WPA4220 & TL-PA4010 |
| 2 * 6.5 ft. (2 m) Ethernet cable (RJ45) | |
| Quick Installation Guide | |
| System Requirements | Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP, Mac OS, Linux |
| Environment | Operating Temperature: 0°C~40°C (32°F ~104°F) |
| Storage Temperature: -40°C~70°C (-40°F ~158°F) | |
| Operating Humidity: 10%~90% non-condensing | |
| Storage Humidity: 5%~90% non-condensing | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ASUS PCE-BE6500 WiFi 7 Tri-Band Bluetooth PCIe Wireless Adapter
In stock with WootwareR999.00
R599.00
Save: R 400!









