Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Trancend |
| Series | 220S |
| Model | TS512GMTE220S |
| Appearance | |
| Dimensions | 80mm x 22mm x 3.58mm |
| Weight | 10g |
| Type | M.2 2280 |
| Interface | |
| Bus Interface | NVMe PCIe Gen3 x4 |
| Storage | |
| Flash Type | 3D NAND Flash |
| Capacity | 512GB |
| Operating Environment | |
| Operating Temperature | 0°C - 70°C |
| Operating Voltage | 3.3V |
| Performance | |
| Sequential Read (CrystalDiskMark) | Up to 3,500MB/s |
| Sequential Write (CrystalDiskMark) | Up to 2,500MB/s |
| 4K Random Read | Up to 190,000 IOPS |
| 4K Random Write | Up to 360,000 IOPS |
| Terabytes Written (TBW) | 1100 TBW |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 2,000,000 hours |
| Drive Writes Per Day (DWPD) | 1.2 (5 yrs) |
| Warranty | |
| Certificate | CE/FCC/BSMI/KC/RCM |
| General | |
| Operating System | Microsoft Windows 7 or later |
| Linux Kernel 2.6.31 or later | |
| Technology | S.M.A.R.T. |
| Advanced Garbage Collection | |
| RAID Engine | |
| LDPC Coding | |
| DRAM Cache | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty or 1100TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!

