Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Trancend |
| Series | 220S Series |
| Model | TS2TMTE220S |
| Appearance | |
| Dimensions | 80mm x 22mm x 3.58mm |
| Weight | 10g (approx) |
| Type | M.2 2280 |
| Interface | |
| Bus Interface | NVMe PCIe Gen3 x4 |
| Storage | |
| Flash Type | 3D NAND Flash |
| Capacity | 2TB (2000GB) |
| Operating Environment | |
| Operating Temperature | 0°C - 70°C |
| Operating Voltage | 3.3V |
| Performance | |
| Sequential Read (CrystalDiskMark) | Up to 3,500MB/s |
| Sequential Write (CrystalDiskMark) | Up to 2,900MB/s |
| 4K Random Read | Up to 340,000 IOPS |
| 4K Random Write | Up to 360,000 IOPS |
| Terabytes Written (TBW) | 4400 TBW |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 2,000,000 hours |
| Drive Writes Per Day (DWPD) | 1.2 (5 yrs) |
| Warranty | |
| Certificate | CE/FCC/BSMI/KC/RCM |
| General | |
| Operating System | Microsoft Windows 10 or later |
| Linux Kernel 2.6.31 or later | |
| Technology | S.M.A.R.T. |
| Advanced Garbage Collection | |
| RAID Engine | |
| LDPC Coding | |
| DDR4 DRAM Cache | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,399.00
Save: R 1,100!



