Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UGREEN |
| Series | External Enclosure Series |
| Model | UGREEN 50743 2.5" SATA |
| Chipset | JMicron USB to SATA Bridge |
| Bandwidth | Up to 550 MB/s (drive & host dependent) |
| Interfaces | USB Type-C |
| SATA 3.0 6Gbps | |
| Supported Speeds | USB 3.1 Gen 2 10Gbps |
| SATA 6.0Gbps | |
| USB 3.1 Gen 1 5Gbps, USB 2.0 Backwards Compatible | |
| NOTE: Actual transfer speeds may vary with the speed of the drive and the host computer. | |
| Materials | ABS Plastic |
| Metal Alloy | |
| Gold (contacts) | |
| Cable Type | USB Type-C to Type-A |
| Power Supply | USB Bus powered, 5.0V 900mA |
| Dimensions | 128 x 83.8 x 12.7mm (L x W x H) |
| Weight | 87.8 grams |
| Operating System Support | Windows 10 |
| Windows 11 | |
| macOS | |
| Linux x86-64 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









