Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | UNITEK |
| Series | USB Charger Series |
| Model | 100W 4-Port GaN (P1229ABK) |
| Power Input | Universal 100-240~ 50/60Hz |
| Charging Ports | 2x USB Type-C Ports, Up to 100W |
| 2x USB Type-A Port, Up to 22.5W | |
| NOTE: All USB ports share power budgets | |
| Total Output | 100W Max, 97.5W with all ports engaged |
| Protocol Support | USB Power Delivery 3.0/3.1, PPS, and Quick Charge 3.0 |
| Supported Outputs | |
| USB-C #1 | 5V@3A, 9V@3A, 12V@3A, 15V@3A, 20V@5A |
| USB-C #2 | 5V@3A, 9V@3A, 12V@3A, 15V@3A, 20V@5A |
| USB-A #1 | 4.5V@5A, 5V@4.5A, 9V@2A, 12V@1.5A |
| USB-A #2 | 4.5V@5A, 5V@4.5A, 9V@2A, 12V@1.5A |
| Protections | Input overvoltage protection, Over-temperature protection |
| Output overcurrent/overvoltage/short circuit protection | |
| Materials | PC ABS Fireproof material |
| Dimensions | 85 x 85 x 27.5mm (W x H x D) |
| Weight | N/A |
| Colour | Black |
| Box Contents | GaN Charger |
| Power Cord | |
| User Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
RCT Universal Travel Adapter to South African 3-Pin Power Plug Ad...
In stock with WootwareR99.00
R79.00
Save: R 20!
NZXT AB-RH175-B1 PCIe Gen4 x16 Matte Black Vertical GPU Mount
In stock with WootwareR649.00
R379.00
Save: R 270!
ASUS USB-BT540 Bluetooth 5.4 Nano USB Type-A Wireless Adapter
In stock with WootwareR379.00
R299.00
Save: R 80!
NoteableAI Plaud Note Pro AI Voice Recorder Smart Dictaphone Acce...
Special order itemR8,199.00
R6,999.00
Save: R 1,200!
NZXT AB-RH175-W1 PCIe Gen4 x16 Matte White Vertical GPU Mount
In stock with WootwareR649.00
R379.00
Save: R 270!









