Customers Who Viewed This Product Purchased
Ajazz AKP01E Touch International Edition 4K HDMI 6-Port USB 5Gbps...
In stock with WootwareR929.00
R599.00
Save: R 330!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Vantec |
| Series | USB Type-C Docks |
| Model | Vantec Link 14-Port (CB-CU305MDSH) |
| Connectivity | |
| Ports | 1x USB 5Gbps Type-C Connector (Upstream, DisplayPort, Power Delivery) |
| 1x USB 5Gbps Type-C Port (Downstream) | |
| 2x USB 5Gbps Type-A Ports (Downstream) | |
| 1x Gigabit Ethernet RJ-45 Port (Downstream) | |
| 3x USB 2.0 Type-A Ports (Downstream) | |
| 2x HDMI 2.0 Ports | |
| 1x VGA D-Sub Port (Downstream) | |
| 1x SD/MicroSD Card Slot Reader (Downstream) | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| 1x USB Type-C Port (Charging) | |
| Video Output | |
| HDMI | 2x HDMI 2.0 Ports supports up to 4K (3840x2160) @ 60Hz, supports HDCP |
| VGA | VGA D-Sub Port supports up to 1920x1080 @ 60Hz |
| Display Support | |
| Single Display | Up to 4K Ultra HD (3840x2160), 1x 60Hz monitor (HDMI, Windows & Mac) |
| Dual Display | Up to Full HD (1920x1080), 2x 60Hz monitors (Windows Only) |
| Triple Display | Up to Full HD (1920x1080), 3x 60Hz monitors (2x HDMI, 1x VGA, Windows Only) |
| Apple Multi-Display Support | Multi-Display support is not supported, Single stream only |
| Ethernet | |
| Bandwidth | Gigabit Ethernet, Up to 1000 Mbps |
| Protocol Support | IPv4, IPv6 |
| Standards Support | IEEE 802.3 |
| General | |
| Dimensions | 142 x 62.6 x 16.6mm (D x W x H) |
| Materials | ABS Plastic, Aluminium (shell) |
| Colour | Silver |
| Software | N/A, Plug and play compatible (Requires DisplayPort MST support for multiple monitor) |
| Operating Systems Supported | Apple macOS 10.10 or later |
| Google ChromeOS/Linux x86_64 | |
| Windows 10 64-bit | |
| Windows 11 64-bit | |
| Boxed Accessories | 1x Vantec Link USB C Multi-Function 14 in 1 Adapter With 100W Power Delivery Adapter |
| Quick Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |









