Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Verbatim |
| Series | Vi7000 SSD Series |
| Model | Vi7000G 1TB (49367) |
| Capacity | 1TB (1000GB) |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| DRAM Cache | Yes, DDR4 on-board with SLC |
| Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 7,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 5,000MB/s |
| 4K Random Read IOPs | Up to 600,000 IOPs |
| 4K Random Write IOPs | Up to 800,000 IOPs |
| Reliability | |
| Endurance Rating | 500TBW |
| Mean Time To Faliure (MTTF) | Up to 1.0 million hours |
| General | |
| PlayStation 5 Compatible | Yes, supported |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
| Dimensions | 80 x 23 x 9.8mm (L x W x H) |
| Software | N/A |
| Feature Support | Native TRIM & NCQ Command Queuing |
| DRAM Buffer & SLC Caching | |
| S.M.A.R.T. Status | |
| Advanced Garbage Collection | |
| Advanced Error Correction | |
| Black Low-Profile heatsink | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!



