Customers Who Viewed This Product Purchased
Seagate ST8000VN004 IronWolf 8TB 7200RPM 256MB Cache SATA 6Gb/s 3...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,999.00
Save: R 1,800!
Seagate ST8000DM004 Barracuda 8TB 5400RPM SATA 6Gb/s 256MB Cache ...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,799.00
Save: R 1,700!
Seagate ST8000NT001 IronWolf Pro 8TB 7200rpm SATA 6Gb/s 256MB Cac...
In stock with WootwareR6,999.00
R6,499.00
Save: R 500!
Seagate ST8000VE001 Skyhawk AI 8TB SATA 6Gb/s 256MB Cache 3.5 Inc...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,999.00
Save: R 1,200!
Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | WD |
| Model | WD80EFZX |
| Series | WD Red | Product Specifications |
| Interface | SATA 6 Gb/s | Performance Specifications |
| Rotational Speed | IntelliPower |
| Buffer Size | 128 MB | Transfer Rates |
| Buffer To Host (Serial ATA) | 6 Gb/s (Max) | Physical Specifications |
| Capacity | 8 TB |
| Form Factor | 3.5 Inch | Performance Specifications |
| MTBF | 1,000,000 hours | Physical Dimensions |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 0.68 kg | Environmental Specifications (Shock) |
| Operating Shock (Read) | 65G, 2 ms |
| Non-operating Shock | 250G, 2 ms | Acoustics |
| Idle Mode | 20 dBA (average) |
| Seek Mode 0 | 29 dBA (average) | Temperature |
| Operating | -0°C to 70°C |
| Non-operating | -40°C to 70°C | Humidity |
| Operating | 5-95% RH non-condensing | Vibration |
| Operating | 0.004 g²/Hz (10 to 300 Hz) |
| Non-operating | 0.05 g²/Hz (10 to 300 Hz) |
| Linear | 20-300 Hz, 0.75G (0 to peak) | Power Management |
| Read/Write | 6.4 Watts |
| Idle | 5.2 Watts |
| Standby | 0.7 Watts |
| Sleep | 0.7 Watts | Compatibility |
| Operating System | Windows/Mac/Linux | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
UGREEN 25369 NASync DXP2800 2-Bay 3.5" SATA Intel N100 3.4GHz 4-C...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,699.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Dell SE2425HM 24" Full HD(1920x1080) 100Hz 8ms IPS Desktop Monito...
In stock with WootwareR3,299.00
R1,899.00
Save: R 1,400!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
Contact for AvailabilityR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX240 PRO White 240mm Liquid CPU Cooler
Contact for AvailabilityR899.00
R799.00
Save: R 100!
Western Digital WDS200T5B0E WD BLUE SN5100 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR9,899.00
R5,999.00
Save: R 3,900!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Mushkin MKNSSDS21TB Source 2 1TB 2.5" SATA 3.0 6Gb/s Solid State...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,999.00
Save: R 400!
Seagate ST12000VN0008 IronWolf 12TB 7200RPM 256MB Cache SATA 6Gb/...
In stock with WootwareR8,999.00
R7,499.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!




















