Customers Who Viewed This Product Purchased
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,799.00
R4,799.00
Save: R 6,000!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R4,699.00
Save: R 3,600!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,899.00
R5,299.00
Save: R 4,600!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,999.00
R8,999.00
Save: R 2,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | WD Red SN700 |
| Model | WDS200T1R0C |
| Capacity | 2TB |
| Interface | PCIe 3.0 x4 NVMe |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 3400MBps |
| Sequential Write Speed | Up to 2900MBps |
| Random Read 4K (IOPS) | 480K IOPS |
| Random Write 4K (IOPS) | 540K IOPS |
| Endurance Rating | 2500TBW |
| General | |
| MTTF | Up to 1.75 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -55°C to 85°C |
| PS5 Compatibility | N/A |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.38 mm (L x W x H) |
| Weight | 7.5g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |



