Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | WINX |
| Series | VIBE Wireless Headset |
| Model | VIBE Pure (WX-HS109) |
| Connectivity | |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 Low Energy |
| Wireless range | Up to 10m (line of sight) |
| Microphone | |
| Type | Unidirectional Beamforming microphones with VDCNN noise-canceling algorithm |
| Noise Ratio | 43dB SNR |
| Array | Triple microphone array |
| Speakers | |
| Frequency response (music mode) | 20Hz - 20KHz |
| Speaker Impedence | 32Ω ±15% |
| Noise Cancellation | Hybrid Active with VDCNN technology |
| Sensitivity | 99 ±3dB @ 1KHz |
| Audio Codec | SBC |
| Audio Latency | 68 milliseconds |
| Power | |
| Built-in battery | Lithium ion |
| Charging Time | Two hours to full charge from zero |
| Charging Input | 500mA @ 5V |
| Battery life (listening time) | Up to 55 hours |
| Qi Wireless Charging | N/A |
| USB-A to C Charging | Yes, with included cable |
| General | |
| Supported Audio Codecs | A2DP, AVRCP, HFP |
| Compatibility | Supports Windows, macOS, iOS, iPadOS, Android, ChromeOS via Bluetooth |
| Supports wired devices with 3.5mm combination audio jack | |
| Folding Earcups | Yes, rotates inwards for easy travel |
| Colour | Black |
| Boxed Accessories | Type-C Charging Cable x1 |
| 3.5mm Audio Cable x 1 | |
| User Manual x1 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
MCHOSE HW-V9-2 V9 Pro Wireless Steel Black 7.1 Surround Sound Gam...
Stock Coming SoonR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Stee...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
MCHOSE HW-V9-5 V9 Pro Wireless Icy White 7.1 Surround Sound Gamin...
Stock Coming SoonR1,649.00
R1,199.00
Save: R 450!
ASUS ROG Pelta Multi-platform Black Wireless Stereo Gaming Headse...
Stock Coming SoonR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ASUS ROG Kithara HIFIMAN Planar Magnetic MEMS Boom Balanced Multi...
Stock Coming SoonR8,199.00
R6,999.00
Save: R 1,200!
ASUS 90YH03W0-BHUA00 ROG Delta II Multi-platform Black Wireless S...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,499.00
Save: R 1,700!
MCHOSE V9 Turbo Magnetic Multi-Platform 7.1 Virtual Surround Icy ...
Stock Coming SoonR2,749.00
R2,299.00
Save: R 450!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Kingston KF556S40IBK2-32 Fury Impact 32GB (2x16GB) DDR5-5600MHz C...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
HIKSEMI HS-SSD-FUTURE-2048G FUTURE 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Sol...
In stock with WootwareR10,399.00
R5,399.00
Save: R 5,000!

















