| SPECIFICATIONS | |
| Brand | WINX |
| Series | DO Series |
| Model | WX-KB103 |
| Wireless Interface | 2.4GHz RF Bluetooth |
| Battery | Rechargeable Lithium-Ion |
| Resolution | 800/1200/1600/2400/3200 DPI |
| Nano Receiver | USB Type-C Adapter |
| Range | 20m |
| Working Voltage | 1.5V |
| Working Current | 15mA |
| Compatibility | Windows/MacOS/Android |
| Features | 7 Button Layout |
| Simultaneously Connect Up to 3 Devices | |
| 2 Hours Of Quick Charge Gives Up to 365 Days Of Use | |
| 5 Adjustable DPI Levels For Optimal Precision | |
| Noiseless Click For Ultimate Focus | |
| Compact And Comfortable Design | |
| ON/OFF Function And Low Battery Indicator | |
| Compatible With Windows, Mac OS, & Android Devices | |
| Product Dimensions(L x W x H) | 109.7 x 68 x 43mm |
| Product Weight | 0.078Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Nice mouse - Steve, 6 March 2026
As a long-time trackball user, it took me a day or two to adjust to the ergonomics of this mouse, but since I did I have been enjoying using it. I have the receiver plugged into my desktop and have connected to my laptop with Bluetooth. The mouse works perfectly on both systems and the button with indicator lights for switching between them works well.
The only problem I have is that the back button on the side is quite far back and I would have found the side control cluster more ergonomic if it was positioned slightly more forward. - Best bang for the buck - Yusuf, 10 February 2023
First, the cons. I do wish it had USB-C charging, instead of the current m-USB. The mouse does feel too slippery on my mousepad. However, I'm sure this will change with time, wearing in and all that. The DPI options are not too flexible, such that it sometimes feels that I'm either too far above or below my sweet spot.
Now, the pros. The ergonomics, in my humble opinion, are excellent. The side scrolling wheel is a nice addition. It certainly looks good too, without the overstated "gamer" look on so many comparable mouses.
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
Scyrox SCY-V8-BK V8 30K DPI Optical Black Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,699.00
R1,249.00
Save: R 450!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Optical White Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Logitech 910-007562 MX Master 4 8000 DPI Darkfield Haptic Graphit...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,399.00
Save: R 400!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Kingston KF556S40IBK2-32 Fury Impact 32GB (2x16GB) DDR5-5600MHz C...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
HIKSEMI HS-SSD-FUTURE-2048G FUTURE 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Sol...
In stock with WootwareR10,399.00
R5,399.00
Save: R 5,000!

















