| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Scyrox |
| Series | Gaming Mice |
| Model | SCY-V8-Wh |
| Connection | Wired/Wireless |
| Sensor | Pixart 3950 |
| Tracking Speed | 750 IPS |
| Resolution | 30000 DPI |
| Acceleration | 50G |
| Switches | Omron Optical |
| Polling Rate | Up to 8000Hz |
| MCU | Nordic52840 |
| Encoder | Customised |
| LOD | 0.7-2.0mm |
| Battery Capacity | 250 mAh |
| Size | 118x63x38mm |
| Weight | 36g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Scyrox V8 - Eric, 29 November 2025
Very satisfied with this mouse, im using it on 2000hz polling rate with no issues so far. Battery life lasts me 4 days with many hours of gaming per day. 1000hz lasts even longer 3 to 5% used per day. Simple browser software. Mouse recharges pretty fast too!
- Neat, Light, Simple - Alec, 5 September 2025
Less of a review more of a first impression.
Decent product it is on the cheap side and this you get what you pay for, you are in no way getting a Logitech G Pro Wireless for 1/3 of the price here. Sensor seems great and responsive, mouse is very light and the included options of mouse 'feet' work smoothly on my pleather desk pad. build quality can seem cheap due to the nature of materials used to make it as light as possible hopefully the buttons last since I tend to spam mouse buttons in the games I play (MMO's, MOBA's, Flavor of the Month FPS). Packaging is quite phenomenal.
Biggest issue I have is the DPI toggle on the bottom of the mouse not sure if Scyrox has software but I tend not to use software for peripherals as far as I can get away with. I was after a light mouse with great performance, that doesn't break the bank and thus far I am quite pleased with it. - Light AF - Kevin, 22 August 2025
this is the lightest mouse I've ever used, no complaints, works right out the box for mapping no software needed (Corsair rubbish)
presentation of the box is an experience - Scyrox V8 - Budget Bliss - Sven, 7 August 2025
I was skeptical at first when purchasing a mouse from a brand I did not know. After using this mouse for a good while now, I can say with certainty - this mouse ROCKS! It's super precise, the polling rate is great, and its incredibly light. The skates that come with the mouse are more than sufficient, and the click sounds are great.
- Love this thing! - Xander, 16 June 2025
30k sensor, super light weight, Lamzu build quality, what's not to love !
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
Scyrox SCY-V8-BK V8 30K DPI Optical Black Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,699.00
R1,249.00
Save: R 450!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Optical White Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Logitech 910-007562 MX Master 4 8000 DPI Darkfield Haptic Graphit...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,399.00
Save: R 400!









