
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | LAMZU |
| Series | MAYA X Series |
| Model | MAYA X WHITE |
| Sensor | PixArt PAW3950 30K Optical Sensor |
| Resolution | Up to 30,000 DPI |
| Sensor Features | N/A |
| Max. Acceleration | N/A |
| Max. Speed | N/A |
| USB Interface | USB 2.0 Type-C (charging), USB Type-A 8K Wireless Receiver |
| Report Rate | 8000 Hz 2.4Ghz Wireless |
| Microprocessor | Nordic 52840 |
| Onboard Memory | Hybrid On-Board user-customisable profiles |
| Power | |
| Charging | USB Type-C Charging |
| Battery Capacity | N/A, Li-Ion chemistry |
| Battery Life | N/A |
| General | |
| Triggers | Omron Optical Microswitches |
| Buttons | 5x Programmable buttons |
| Mouse Feet | Pre-applied PTFE Feet |
| RGB | N/A |
| Cable | 1.8m Braided USB Type-C charging cable |
| Requirements | Windows 10 or Later |
| USB Type-A Port (Dongle and charging) | |
| Colour | White |
| Dimensions | 124 x 64 x 40mm (D x W x H) |
| Weight | 47 grams approx. |
| Boxed Accessories | PTFE feet x1 |
| 8K Dongle x1 | |
| Velvet Bag x1 | |
| MAYA X Dustproof Seal | |
| MAYA X Mouse Grip | |
| 1.8m USB charging cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- LAMZU MAYA X our new favourite Mouse - Willem, 19 January 2026
I bought this for my son, and we are absolutely blown away by this mouse.
I almost want to go as far as to say this is the only choice for a gaming Mouse, but to be fair there are lots of great options out there, but we will in future stick to this. Battery life is really great for the number of hours spent gaming and also it depends on a few factors like polling rate etc. To that point the software is brilliant, which I believe put this mouse apart from its rivals. If the same chip is used, the little bit more in price is justified by the software. The Mouse Skates are also excellent. Will the mouse and all the components last long, we hope so and it feels as if it will, but that is the only thing we can't yet fully comment on. Still, I don't often give 5 stars to any product, but this is well deserved of a 6 star. - Top Spec - Luke, 6 November 2025
I haven't necessarily played with many mice to get an idea of each one's pros and cons. My last mouse was the Logitech G305 and it was amazing mouse, extremely reliable. The Lamzu Maya X is worlds apart. Less battery life but the sensor is a TOP TOP market sensor. The mouse has the PERFECT weight and is the perfect hand size for me. I'm not disturbed by the fact that the battery life is less because you can recharge it very fast. Just note it DOESN'T come with an exchangeable battery, instead it uses a lithium battery - battery lasts me a perfect amount of time. The polling rates on the mouse are reliable as I've heard the polling rates start becoming 'jittery', 'jumpy' 'unreliable' etc.. mainly on low battery life but I've played as low as 8% on 8k polling rate and haven't noticed a SINGLE problem with it. The website for the mouse is great, loads up very fast and haven't experienced any problems with it. The mouse even comes with optional handgrips within the box that you can apply to the mouse. The build quality hasn't let me down and the coating is very nice and the mouse has great grip. The buttons, left/right clicks feel EXTREMELY crispy. I've played various games on this mouse, with many different scenarios and it hasn't let me down once, VERY RELIABLE. Do yourself a favor and buy the Lamzu Maya X. I highly recommend this mouse.
- An excellent peripheral - Lukas, 17 September 2025
Overall, a fantastic mouse. Sturdy build quality with no creaks despite being as light as a feather. Web driver is quite convenient too. Was really glad to see Wootware stock this after searching for a LAMZU mouse in South Africa for quite a while.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Kailh Optical White Wireless Gaming M...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Logitech 910-006163 G502 X PLUS 25,600 DPI HERO 25K LIGHTFORCE Op...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,899.00
Save: R 300!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,599.00
Save: R 750!
Scyrox SCY-V8-BK V8 30K DPI Kailh Optical Black Wireless Gaming M...
In stock with WootwareR1,749.00
R1,299.00
Save: R 450!









