Features

Product Description
Additional Information
Reviews (2)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | LAMZU |
| Series | MAYA X Series |
| Model | MAYA X AIMLABS |
| Sensor | PixArt PAW3950 30K Optical Sensor |
| Resolution | Up to 30,000 DPI |
| Sensor Features | N/A |
| Max. Acceleration | N/A |
| Max. Speed | N/A |
| USB Interface | USB 2.0 Type-C (charging), USB Type-A 8K Wireless Receiver |
| Report Rate | 8000 Hz 2.4Ghz Wireless |
| Microprocessor | Nordic 52840 |
| Onboard Memory | Hybrid On-Board user-customisable profiles |
| Power | |
| Charging | USB Type-C Charging |
| Battery Capacity | N/A, Li-Ion chemistry |
| Battery Life | N/A |
| General | |
| Triggers | Omron Optical Microswitches |
| Buttons | 5x Programmable buttons |
| Mouse Feet | Pre-applied PTFE Feet |
| RGB | N/A |
| Cable | 1.8m Braided USB Type-C charging cable |
| Requirements | Windows 10 or Later |
| USB Type-A Port (Dongle and charging) | |
| Colour | Aimlabs Teal |
| Dimensions | 124 x 64 x 40mm (D x W x H) |
| Weight | 47 grams approx. |
| Boxed Accessories | PTFE feet x1 |
| 8K Dongle x1 | |
| Velvet Bag x1 | |
| MAYA X Dustproof Seal | |
| MAYA X Mouse Grip | |
| 1.8m USB charging cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent - Elmer, 18 March 2026
This mouse is so light, where has it been all my life!
- Great Mouse - Clarence, 8 December 2025
I am really enjoying this mouse. Thank you for the fast delivery btw! The only problem I have the mouse have tho is the battery goes down a bit quick. (Must be because of the settings you can change on the software for better performance comes less battery) But that is not a bad trade off.
Category Bestsellers
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Optical White Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Scyrox SCY-V8-BK V8 30K DPI Optical Black Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,749.00
R1,299.00
Save: R 450!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X PURPLE SHADOW Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!









