
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | LAMZU |
| Series | MAYA |
| Model | MAYA X Black |
| Sensor IC | Pixart 3950 |
| DPI | 30,000 DPI |
| Polling Rate | 8K Polling Rate |
| MCU | Nordic 52840 |
| Encoder | LAMZU Custom Encoder |
| Connectivity | Wireless (2.4GHz) & Wired Modes |
| Left / Right Buttons | Omron Optical Switches |
| Color | Black |
| Dimensions | 124mm x 64mm x 40mm |
| Weight | 47g |
| Package Contents | PFTE Feet |
| 8K Polling Rate Dongle | |
| Maya X Dustproof Seal | |
| Velvet Bag | |
| MAYA X Mouse Grip | |
| 1.8m USB Type-C Para Cord | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Lamzu Maya X - Rian, 13 March 2026
Great, lightweight mouse for FPS shooter games - I use it exclusively for that. The packaging is neat and professional, with additional dust covers and gliders included. Good fit for my hand size - 18x9 relaxed claw grip. Extremely responsive and feels like a feather, I'm almost sure it will break if I drop it. I use it on 2k polling and ~1000 dpi (you can select exact dpi with the online software) which is more than enough for my needs, but it can go up to 8k polling and obviously one will hardly ever need the 30000 dpi. Only had it for a short time so can't comment on longevity, but I wouldn't expect it to last if you handle it roughly.
- One of the best - Fennecous, 12 November 2025
The Lamzu mouse offers incredible value for its price and is easily one of the best-performing mice from this year and last. It features optical switches and a state-of-the-art sensor that deliver precise, consistent performance. The lightweight design took a bit of adjustment at first, but it’s been a huge advantage in the long run, helping me achieve more consistent aim and noticeably higher scores.
Coming from a medium-sized mouse, the transition felt natural, and the Lamzu quickly became a comfortable fit. In terms of performance, it’s almost a one-to-one experience with my much more expensive Pulsar V3 ES, the main differences being the onboard screen and titanium scroll wheel on the ES.
Overall, the Lamzu mouse stands out as a top-tier performer at a much more affordable price. I’d love to see Wootware expand their mouse lineup based on the strong reception and success of this model. - Very good - Nurudeen, 27 August 2025
Hand Size: 18x10cm, Grip: Relaxed Claw, easy to use web based software and very good build quality. Battery seems like it would need a charge every week though, I've used it heavily for 2 days with comp mode + 2k polling and it's 65% already, but that's not a big deal for me, very decent mouse overall and would recommend if your hand size is the same size as mine or bigger.
- It's a G pro Superlight but so much better. - Devin Fraser, 22 August 2025
I bought one from Amazon.
If you like the shape of the G pro Wireless/Superlight. Then this is the mouse to get.
Thank you for bringing these in Wootware! - Best mouse for price - Kobus, 15 August 2025
Always admired Boardzy's reviews on mice and he gave this mouse a seal of approval.
I was shocked to see that Wootware stocks Scyrox and Lamzu mice.(Scyrox is sister partner of Lamzu)
Coming from a Superlight 1 this mouse has an excellent shape and feel, it almost has the DAv3 coating.
The claw grip shape is great for my large hands (19,5cmx9cm)
Clicks are super crispy.
Everything feels solid with no creaking an it is such a amazing light mouse coming at 47g almost 20g less than the superlight.
I will not be playing on 8k polling rate (to save battery) but it is an amazing feature and the software was very easy to use.
Thanks wootware for stocking an amazing product and always delivering a great service.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-007562 MX Master 4 8000 DPI Darkfield Haptic Graphit...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,399.00
Save: R 400!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Kailh Optical White Wireless Gaming M...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,599.00
Save: R 750!
Scyrox SCY-V6-WH V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical White W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!









