Features

Product Description
Additional Information
Reviews (1)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | LAMZU |
| Series | MAYA X Series |
| Model | MAYA X PURPLE SHADOW |
| Sensor | PixArt PAW3950 30K Optical Sensor |
| Resolution | Up to 30,000 DPI |
| Sensor Features | N/A |
| Max. Acceleration | N/A |
| Max. Speed | N/A |
| USB Interface | USB 2.0 Type-C (charging), USB Type-A 8K Wireless Receiver |
| Report Rate | 8000 Hz 2.4Ghz Wireless |
| Microprocessor | Nordic 52840 |
| Onboard Memory | Hybrid On-Board user-customisable profiles |
| Power | |
| Charging | USB Type-C Charging |
| Battery Capacity | N/A, Li-Ion chemistry |
| Battery Life | N/A |
| General | |
| Triggers | Omron Optical Microswitches |
| Buttons | 5x Programmable buttons |
| Mouse Feet | Pre-applied PTFE Feet |
| RGB | N/A |
| Cable | 1.8m Braided USB Type-C charging cable |
| Requirements | Windows 10 or Later |
| USB Type-A Port (Dongle and charging) | |
| Colour | Purple Shadow |
| Dimensions | 124 x 64 x 40mm (D x W x H) |
| Weight | 47 grams approx. |
| Boxed Accessories | PTFE feet x1 |
| 8K Dongle x1 | |
| Velvet Bag x1 | |
| MAYA X Dustproof Seal | |
| MAYA X Mouse Grip | |
| 1.8m USB charging cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Fantastic lightweight mouse - Rory, 30 March 2026
I now feel like the bottleneck when gaming, LAMZU has built something amazing, and it totally blows the competition out of the water at this price. Would definitely recommend!
Category Bestsellers
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Optical White Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Scyrox SCY-V8-BK V8 30K DPI Optical Black Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,749.00
R1,299.00
Save: R 450!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X PURPLE SHADOW Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!









