| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Scyrox |
| Series | Gaming Mice |
| Model | SCY-V8-BK |
| Connection | Wired/Wireless |
| Sensor | Pixart 3950 |
| Tracking Speed | 750 IPS |
| Resolution | 30000 DPI |
| Acceleration | 50G |
| Switches | Omron Optical |
| Polling Rate | Up to 8000Hz |
| MCU | Nordic52840 |
| Encoder | Customised |
| LOD | 0.7-2.0mm |
| Battery Capacity | 250 mAh |
| Size | 118x63x38mm |
| Weight | 36g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Perfect competitive mice at a good price - Keegan, 28 July 2025
My scyrox v8 just arrived, no problem with the mice everything works as how its displayed on wootware. Got the black version of the mice, just a bit annoyed by the scryrox logo not being white as it shows on wootwares fotos but it anyways so small and cant really see the logo so not that big of a deal.
Mice feels perfect in hand for claw grip, the texture is perfect in general.
- Insane Value - Ayden, 10 June 2025
Build quality feels very sturdy and high quality although being very light. Software is easy to install and navigate. A great mouse in general and even greater when we consider the price. You do not need to spend thousands of rands on more well known brands when a product like this exists. Addressing reviews online - Battery is decent for the quality and weight, Fixed issue with uneven, floppy mouse buttons and additional software update for this mouse model on the Scyrox website to resolve past issues. Clicks and side buttons feel very good and fast. I am personally going to get grip tape for the sides because it has a very smooth, glossy finish but I'm not worried. Great product, don't hesitate to get this thing. Thank you, Wootware for being able to provide us with hidden gems like this one.
- Epic performance - FPS, 4 June 2025
Really well built and responsive, great for FPS games.
This is the lightest mouse I've used by far so I had to drop my sensitivity slightly but it feels even better now.
8000hz is a nice feature but I stick to 4000hz just to prolong the battery life a bit more. - Brilliant quality mouse for the price - Ryan, 24 April 2025
I have been using this mouse now for nearly two weeks and I'm really happy with the quality that it brings at such a low price point.
When I was shopping for a mouse this time last year I could not find an 8000hz polling wireless mouse at this price point, but that has changed now.
Definitely worth picking up if you are into FPS gaming and want to upgrade your aiming experience.
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-BK V8 30K DPI Optical Black Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,699.00
R1,249.00
Save: R 450!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Optical White Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Logitech 910-007562 MX Master 4 8000 DPI Darkfield Haptic Graphit...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,399.00
Save: R 400!









