| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XGP by ADATA |
| Series | LANCER NEON Series |
| Model | LANCER NEON RGB DDR5 32GB (AX5U6000C3016G-DCLANRSG) |
| Capacity | 32GB (2x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6000 MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel |
| Tested Latency | CL30, 30-40-40 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | N/A, On-Die DDR5 ECC |
| SPD Speed | DDR5-5600 |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Height | 45.18mm |
| Form Factor | UDIMM Desktop Memory Module with Black Aluminium Heatspreader |
| Overclocking | Intel eXtreme Memory Profile 3.0 |
| AMD EXPO Memory OC Profile | |
| RGB | Yes, supported by most motherboards & software |
| Supported by XPG Prime utility | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Love my new RAM - Matthew, 5 February 2026
Was not sure how this ram would look in real life but I was pleasantly surprised! The whole stick lights up with customisable rgb and it looks awesome. So far it runs really well too.
- XPG AX5U6000C3016G-DCLANRSG LANCER NEON RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL30 1.35V - Hercules, 6 July 2025
This is the prettiest Ram I've ever seen. More than 60 percent of the surface area have this amazing lighting effect that ties into mobo very easily.
Runs on Amd EXPO at 6000mtps without any stability issues. Great product for a great price.
This really added to the asthetic of my build adding something unique. - Great value RAM with solid performance - Ross, 10 April 2025
Just picked this up recently and so far, I'm really impressed. The price was great, and the quality feels solid right out of the box. Performance has been smooth in early testing, and it looks great in the build. If things keep going like this, it’s a killer value for the money.
- High quality - Ryan, 7 April 2025
Ordered this set for my new build and I am very impressed, made of high quality materials and looks amazing. First time buying this brand and I’m thoroughly impressed!
- Very good and fast Memory - Arné, 3 April 2025
I have two sticks already but ordered another two to fully beef up my rig. Super good quality, easy to install and amazing performance. Highly recommend it to any gamer or content creator.
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!
Patriot PVER532G60C30KW Viper Elite RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 C...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,399.00
Save: R 2,700!





