| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XPG |
| Series | Lancer RGB |
| Model | AX5U6000C3016G-DCLARBK |
| Capacity | 32GB(2x16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Tested Speed | 6000MHz |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel |
| Tested Latency | 30-40-40 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking | Non-ECC |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Fan lncluded | No |
| Height | 43.56mm |
| Overclocking Support | Intel eXtreme Memory Profile 3.0 |
| AMD EXPO Memory OC Profile | |
| Warranty Information | |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good beautiful rgb - Marcel, 27 February 2026
Good ram running at advertised speeds and the rgb fits with the build Good ram running at advertised speeds and the rgb fits with the buildGood ram running at advertised speeds and the rgb fits with the build Good ram running at advertised speeds and the rgb fits with the build
- It works - Wouter, 3 November 2025
I mean, it does what it says on the box... no complaints here paired with 9700x
- Almost perfect. - Camryn, 9 January 2025
I am overall happy with this product.
So far its working as it should. Only down side is the (yes i know not performance related) lighting control.
While it does technically sync with my other hardware its a very very bare bones integration and gives you very limited functionality.
Sadly the RAM makes up for a very large chunk of the visible RGB in most setups so that might be something to consider if you're going all out on aesthetics.
Performance, Packaging protection and quality of the RAM 10/10 no problems. - No issues at all - Daniel, 27 December 2024
I have no issues with this RAM, I installed it, it worked off the bat including AMD Expo. The RGB is nice and bright, the heat-sink is sleek and simple and there is minimal branding on the modules which doesn't detract from the clean look. Overall I am very happy with it.
- slight problem - Jarred, 24 October 2024
so with the DDR5 rams if you run it at max MHZ it tends to boot slow but if you give it just abit more power then it sets it out to be then boot times are like 8 seconds
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,899.00
Save: R 600!
Kingston KF560C30BBEAK2-32 FURY Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000...
In stock with WootwareR12,399.00
R10,799.00
Save: R 1,600!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!
Patriot PVER532G60C30KW Viper Elite RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000 C...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,399.00
Save: R 2,700!






