Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XPG by ADATA |
| Series | MARS 980 Series |
| Model | MARS 980 PRO 1TB (SMAR-980P-1TCI) |
| Capacity | 1TB (1000GB) |
| Interface | PCIe 5.0 x4 NVMe |
| Flash Type | 3D NAND TLC Flash |
| Controller | Silicon Motion SMI SM2508 |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 14,000MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 10,000MB/s |
| 4K Random Read IOPS | 1.6 million IOPS |
| 4K Random Write IOPS | 1.65 million IOPS |
| Endurance Rating | 740TBW |
| Sequential Read Speed (PS5) | Up to 6,500MB/s |
| General | |
| Features | Supports Microsoft Direct Storage |
| LPDDR4X DRAM Cache | |
| Supports LDPC (Low Density Parity Check Code) | |
| Supports AES 256-bit Encryption | |
| Pre-Installed Actively Cooled High-Performance Heatsink | |
| MTTF | Up to 2.0 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| Shock Resistance | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| Certifications | CE, FCC, BSMI, KC, EAC, RCM, morocco, UKCA, RoHS |
| PS5 Compatibility | Yes, compatible |
| Dimensions | 80.5 x 24.2 x 11.2mm (L x W x H) |
| Weight | 30.3 grams |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Performance is great heatsink not so much - Jason, 20 August 2025
Drive performance is fantastic, coming from gen 3 you can see the difference. The heatsink is not so great. The little fan is a bit noisy and in my case I could hear it over my GPU fans. Removed the heatsink and it's all good motherboards metal heatsink keeps it cool enough and no more noisy fan.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!
Customers Who Bought This Also Bought
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!




