XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Zotac |
| Series | NVIDIA 40 Series Graphics Cards |
| Model | ZT-D40720E-10M |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4070 Super |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Boost Clock | 2475MHz |
| CUDA Cores | 7168 |
| GPU Architecture | Nvidia ADA Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 21Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-Bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1a | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA Ada Lovelace Streaming Multiprocessors: Up to 2x performance and power efficiency |
| 4th Generation Tensor Cores: Up to 2X AI performance | |
| 3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| Game Ready and NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| GDDR6X Graphics Memory | |
| ICE Storm 2.0 Cooling | |
| Spectra 2.0 RGB | |
| Metal Backplate | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Consumption | 220W |
| Power Connector | 1x 12VHPWR |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slot |
| Dimensions | 234.1 x 123.5 x 40.2 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Top Performance - Adam, 3 January 2025
Upgraded from an RX580 to this 4070 SUPER the performance is night and day difference from struggling on 1080p with 40fps on mixed graphics settings to try squeeze out max performance on my old GPU to now completely maxing out graphics settings in games and still having DLSS and FG if need be.
5/5 would 100% recommend - Very nice upgrade - Alwyn, 3 January 2025
Upgraded from a Gigabyte RTX 2080 to this card. I like that this card is smaller than the Gigabyte RTX 2080 I had. Performance is also much better and raytracing seems to be useful now. The 12Gb of VRAM is also a nice upgrade over the 8Gb of the previous card.
- Brilliant service and shipping during peak christmas season. - Trenten, 28 December 2024
I don't know how they do it but ordering this literally a few days before Christmas and wootware will still ship, pack the product brilliantly, and threw in a few bags of sweets with a Christmas card. Can't express how grateful and thankful that we have such a good company providing us with the latest n' greatest. Thanks again.
Also the card is really good, upgrading from a 3060ti and my frames in titles like Arma Reforger, Cyberpunk with pathtracing, Ready or Not, have doubled or even tripled. at 1440p. - Good Little Card - Gerard, 30 August 2024
For the price and in the current market bang for buck is best and this thing delivers. Undervolt and OC works like a charm on mine maybe the 4070 super variants are binned nicely.
- What an Upgrade! - Zaid, 8 July 2024
I had a ROG Strix 1070ti before and have upgraded to this Zotac 4070 Super (paired with 11600k cpu). All I can say it is was money well spent. Before the upgrade I ran Rachet and Clank 2k res, at 25 fps. After the upgrade, 150+ fps with ray tracing enabled. (DLSS+Frame Gen). Card runs quiet and is nice and compact.
- Fantastic card - Kerry, 1 July 2024
I was debating which card to get and finally settled on this one, which I'm very happy with!
With only two fans, it fits really nicely with an ATX motherboard without taking up extra room. It runs cool and quiet, and the performance is really good.
There is not a lot of RGB, but the logo is customisable. I think this card offers a lot in the way of design and performance and I would recommend. - Excellent - CherryBlossoms, 6 June 2024
So first off the bat
upgraded from THE G.O.A.T 1080it OOC as i felt the time was right to say goodbye to the Pascal series
to this 4070 super
in terms of size and weight the 1080ti was a BIG BOY
this card is light small formfactor fits perfectly with an to the width of an ATX MB
no really weight to i don't think you ever have to worry about GPU Damaging the PCI slot
Performance is Great as i paired it with the 7800x3d CPU
beautiful GPU
overall Excellent. - Extremely good performance for the size - Russel, 2 May 2024
Arguably the best SFF-friendly GPu there is. It's a true 2-slot GPU, is very short and also runs incredibly cool and quiet despite having only 2 fans. If you dont specifically want a big, flashy, RGB-ified GPU then this is the best value 4070S card there is next to the Palit Dual, both are extremely good value though the Zotac has the upper hand when it comes to performance per size.
For any SFF builders who use sandwich style cases like the FormD T1/Dan A4 H2O, the finstack also runs verfically so the case fans can also help directly exhaust the hot air from the card straight out of the case.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!










