XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Zotac |
| Series | Trinity Black Edition |
| Model | ZT-D40730D-10P |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4070 Ti SUPER |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Boost Clock | 2610MHz |
| CUDA Cores | 8448 |
| GPU Architecture | Nvidia ADA Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 21Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1a | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA Ada Lovelace Streaming Multiprocessors: Up to 2x performance and power efficiency |
| 4th Generation Tensor Cores: Up to 2X AI performance | |
| 3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| Game Ready and NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| GDDR6X Graphics Memory | |
| ICE Storm 2.0 Cooling | |
| Spectra 2.0 RGB | |
| Metal Backplate | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Consumption | 285W |
| Power Connector | 1x 16-pin PCIe 12VHPWR |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slot |
| Dimensions | 306.8 x 119.4 x 58.4 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great quality at the best convenience - Andries, 26 August 2024
I'm no tech buff, but the card is a beastly upgrade from my 1660ti and runs cool and quiet. Can't wait for my 2k screen to arrive so that I can really drive this card at its intended potential!
This was my first time using Wootware and let me tell you - all the reviews praising their efficiency and quality service are right on the money. I ordered on Wednesday evening around 19:00 and received the product Friday morning. I was informed about the order tracking every step of the way. Never will I ever need another tech storefront in South Africa. Thank you Wootware - Awesome - Josh, 15 May 2024
The cards an absolute beast, it does everything I need it to do, no problems at all.
Service was amazing as always, never disappoints. - Excellent service from Wootware, Beast of a GPU - Johan, 18 April 2024
I placed my order on a Wednesday afternoon at 13:10, paid and it was processed the same day with delivery by the Friday morning. Exceptional fast and efficient service from Wootware.
The Zotac 4070 TI SUPER is also a joy to have, it runs at a max of 65 deg under gaming load and while there was some initial coil whine with the case open, it definitely improved over the next few days and can be completely eliminated by simply capping the frame rate closer to the monitors refresh rate. The sound is unnoticeable with the case closed once again. - Outstanding - Rory, 17 March 2024
I recently bought my entire PC build over three big purchases and the service I received was outstanding.
The sales team were more than happy to go out of their way to assist with ordering the last part (GPU) and deliver once all payments had been made.
I am over the moon with the service and look forward to deals with the team - Beastly 4070 TI SUPER while reasonably small - Dimitri, 21 February 2024
The Zotac 4070 TI SUPER is an excellent GPU for small form factor PC builds, thanks to its compact length.
It maintains impressive temperature control, with idle temps lower then 40 degrees and full load temps under 80 (73 in 3DMark) in an SFX build. Despite being a 2.5 slot GPU, it supports an effective, beefy heatsink for reliable heat dissipation.
The Zotac software is straightforward to use, and the overall look, feel, and build quality of the GPU is top-tier. Given these factors, the Zotac 4070 TI SUPER is a highly recommended choice for those seeking a high-quality GPU.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!










