Customers Who Viewed This Product Purchased
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,299.00
Save: R 700!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 (3rd Gen) |
| Model | 4100 (100-100000510BOX) |
| Specifications | |
| Number of CPU Cores | 4 |
| Number of Threads | 8 |
| Base Clock | 3.8GHz |
| Maximum Boost Clock | Up to 4.0GHz |
| Total L1 Cache | 256KB |
| Total L2 Cache | 2MB |
| Total L3 Cache | 4MB |
| Default TDP | 65W |
| Processor Technology for CPU Cores | TSMC 7nm FinFET |
| Unlocked | Yes |
| CPU Socket | AM4 |
| Socket Count | 1P |
| Thermal Solution | AMD Wraith Stealth |
| Maximum Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| OS Support* | Windows 11 64-bit Edition |
| Windows 10 64-bit Edition | |
| RHEL x86 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-bit | |
| *Operating System (OS) support will vary by manufacturer. | |
| Connectivity | |
| PCI Express Version | PCIe 3.0 |
| System Memory Type | DDR4 |
| Maximum Memory | 128GB |
| Memory Channels | 2 |
| System Memory Specification | Up to 3200MHz |
| Maximum Memory Speed | 2x1R: DDR4-3200 |
| 2x2R: DDR4-3200 | |
| 4x1R: DDR4-2933 | |
| 4x2R: DDR4-2667 | |
| Key Features | |
| Supported Technologies | AMD StoreMI Technology |
| AMD "Zen 2" Core Architecture | |
| AMD Ryzen VR-Ready Premium | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









