Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen Threadripper PRO 7000 WX-Series |
| Model | Threadripper Pro 7995WX (100-100000884WOF) |
| General | |
| Form Factor | Desktops |
| AMD PRO Technologies | Yes |
| Regional Availability | Global |
| Former Codename | Storm Peak |
| Processor Architecture | Zen 4 |
| Number of CPU Cores | 96 |
| Multithreading (SMT) | Yes |
| Number of Threads | 192 |
| Max. Boost Clock | Up to 5.1 GHz |
| Base Clock | 2.5 GHz |
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 96 MB |
| L3 Cache | 384 MB |
| Default TDP | 350W |
| Processor Technology for CPU Cores | TSMC 5nm FinFET |
| Processor Technology for I/O Die | TSMC 6nm FinFET |
| CPU Compute Die (CCD) Size | 71mm² |
| I/O Die (IOD) Size | 388mm² |
| Package Die Count | 13 |
| Unlocked for Overclocking | Yes |
| AMD EXPO Memory Overclocking Technology | Yes |
| Precision Boost Overdrive | Yes |
| Curve Optimizer Voltage Offsets | Yes |
| CPU Socket | sTR5 |
| Supporting Chipsets | WRX90 , TRX50 , Pro 695 |
| CPU Boost Technology | Precision Boost 2 |
| Instruction Set | x86-64 |
| Supported Extensions | AES , AMD-V , AVX , AVX2 , AVX512 , FMA3 , MMX-plus , SHA , SSE , SSE2 , SSE3 , SSE4.1 , SSE4.2 , SSE4A , SSSE3 , x86-64 |
| Thermal Solution (PIB) | Not Included |
| Max. Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| Launch Date | 10/19/2023 |
| *OS Support | Windows 11 - 64-Bit Edition , RHEL x86 64-Bit , Ubuntu x86 64-Bit |
| Connectivity | |
| Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) | 4 |
| Native SATA Ports | 4 |
| PCI Express Version | PCIe 5.0 |
| Native PCIe Lanes (Total/Usable/PCIe 5.0) | 148 , 144 , 128 |
| NVMe Support | Boot , RAID0 , RAID1 , RAID10 , RAID5 |
| System Memory Type | DDR5 |
| Memory Channels | 8 |
| System Memory Subtype | RDIMM |
| System Memory Specification | Up to 5200 MT/s |
| ECC Support | Yes (Default Enabled) |
| Graphics Capabilities | |
| Graphics Model | Discrete Graphics Card Required |
| Manageability | |
| DASH support | Yes |
| Security | |
| AMD Memory Guard | Yes |
| AMD Secure Processor | Yes |
| Windows Secure Boot | Yes |
| UEFI Secure Boot | Yes |
| Windows Device Guard | Yes |
| Guest Mode Execution (GMET) Trap | Yes |
| Virtualization-Based Security (VBS) | Yes |
| Windows Secured-Core PC | Yes |
| Firmware TPM | Yes |
| AMD-V (SVM) | Yes |
| AMD-V Nested Paging (RVI) | Yes |
| AMD AVIC (Interrupt Virtualization) | Yes |
| AMD-Vi (I/O MMU Virtualization) | Yes |
| Second Level Address Translation (SLAT) | Yes |
| Advanced Encryption Standard New Instructions (AES-NI) | Yes |
| AMD Enhanced Virus Protection (NX bit) | Yes |
| FIPS Certification | In Review |
| Key Features | |
| Supported Technologies | AMD EXPO Technology , AMD PRO technologies , AMD Ryzen Technologies |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,099.00
Save: R 1,700!
AMD 100-100001585BOX Ryzen 5 5600XT 6-Core 3.7GHz (4.7GHz Boost) ...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,199.00
Save: R 800!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!









