Customers Who Viewed This Product Purchased
MSI MAG A500N-H 500W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR749.00
R669.00
Save: R 80!
AeroCool LUX-PB-550 LUX 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX...
In stock with WootwareR799.00
R699.00
Save: R 100!
GamerStorm PF500X 500W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR849.00
R699.00
Save: R 150!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | Atom |
| Model | Atom B550 |
| Type | ATX |
| Maximum Power | 550W |
| 80 Plus Efficiency | 80 Plus Bronze |
| Cables | |
| Modular Design | Non-Modular |
| Connectors | 1x 24 Pin ATX |
| 1x 8 (4 + 4) Pin EPS12V | |
| 2x 8 (6 + 2) Pin PCIe | |
| 5x SATA | |
| 3x Molex | |
| Power | |
| Input | 200-240VAC,6.3A,50Hz |
| Power Output | 3.3V - 15A - 100W |
| 5V - 18A - 100W | |
| 12V - 36.2A - 434.4W | |
| -12V - 0.3A - 3.6W | |
| 5Vsb - 2.5A - 12.5W | |
| Protection | OPP/OVP/UVP/SCP |
| General | |
| Colour | Black |
| Features | CircuitShield |
| Thermal Manager | |
| Active Power Factor Correction (APFC) | |
| Fan | 120 mm (Silent Fan) |
| Product Dimensions | 140mm x 150mm x 86mm |
| Package Contents | 1x Antec Atom B550 ATX Power Supply |
| 1x User Guide | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
ASRock B450M-HDV R4.0 AMD B450 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mothe...
In stock with WootwareR1,099.00
R1,049.00
Save: R 50!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,999.00
Save: R 500!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
Stock Coming SoonR749.00
R649.00
Save: R 100!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!




















